Eugène Viollet-le-Duc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eugène Viollet-le-Duc
Eugène Viollet-le-Duc
Narodenie27. január 1814
Paríž, Francúzsko
Úmrtie17. september 1879 (65 rokov)
Lausanne, Švajčiarsko
PodpisEugène Viollet-le-Duc, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Eugène Viollet-le-Duc
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Eugène Viollet-le-Duc

Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc (* 27. január 1814, Paríž, Francúzsko – † 17. september 1879, Lausanne, Švajčiarsko) bol francúzsky architekt a historik umenia. K jeho najvýznamnejším dielam patrí reštaurovanie stredovekých budov vo Francúzsku a vedecké práce o dejinách architektúry.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1840 ho Prosper Mérimée poveril reštaurovaním kláštorného kostola vo Vézelay. Tým začala dlhá séria reštaurátorských prác, na základe ktorých bol menovaný vedúcim reštaurátorom vo Francúzsku. Nebol síce menovaný generálnym inšpektorom historických pamiatok, ale stal sa v roku 1853 dozorcom všetkých cirkevných stavieb vo Francúzsku (Inspecteur général des Edifice Diocésains).[1]

Významné sú tiež jeho práce o stredovekej architektúre. V rokoch 1854 – 1868 vydal desaťzväzkové dielo Dictionnaire raisonné de l'architecture française du XIe au XVIe siècle (Slovník francúzskej architektúry od 11. do 16. storočia). K tomuto účelu počas svojich výprav po Francúzsku zhotovil množstvo kvalitných kresieb, plánov a ďalšej dokumentácie a robil pokusy s rekonštrukciou stredovekých budov.

Jeho znalosti stredovekej stavebnej techniky prispeli k reštaurovaniu historických budov, i k riešeniu súdobých problémov v stavebníctve. So svojimi návrhmi sa radí k architektúre historizmu. K jeho žiakom patril aj architekt Paul Abadie.

Výber prác[upraviť | upraviť zdroj]

Viollet-le-Ducov náčrtok opátstva Saint-Allyre v Clermont

Odkaz[upraviť | upraviť zdroj]

Činnosť Viollet-le-Duca v oblasti pamiatkovej starostlivosti je stále podrobovaná výskumu. Niektoré reštaurované stavby skončili v stave, aký pôvodne nikdy nemali.[2] Jeho odporcovia preto prístup architekta a jeho žiakov nazývajú pejoratívne vandalisme restaurateur (reštaurátorský vandalizmus). Ich predstaviteľom bol známy anglický spisovateľ John Ruskin.

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Fiche d'Eugène Viollet-le-Duc sur le site l'INHA
  2. Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc. ([1854] 1990). The foundations of architecture. New York: George Braziller. P. 195. (Translated by Kenneth D. Whitehead from the original French.)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Paul Gout: Viollet-le-Duc, sa vie, son oeuvre, sa doctrine. Champion, Paris 1914 (digitalizované)
  • Jean-Paul Midant: Eugène Viollet-le-Duc. Éditions du Patrimoine, Paris 2008, ISBN 978-2-85822-940-6
  • Stiftung Bibliothek Werner Oechslin (Hrsg.): Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc. Internationales Kolloquium. gta-Verlag, Zürich 2010, ISBN 978-3-85676-114-1 (Schweiz); Gebr. Mann Verlag, Berlin 2010, ISBN 978-3-7861-2453-5 (übrige Länder).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eugène Viollet-le-Duc na českej Wikipédii.