Stefan Banach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stefan Banach
poľský matematik
poľský matematik
Narodenie 30. marec 1892
Krakov, Rakúsko-Uhorsko (dnes Poľsko)
Úmrtie 31. august 1945 (53 rokov)
Ľvov, Ukrajina
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Stefan Banach

Stefan Banach (* 30. marec 1892, Krakov – † 31. august 1945, Ľvov) bol poľský matematik, jeden z patrónov Ľvovskej školy matematiky v predvojnovom Poľsku. Väčšinu matematických poznatkov sa naučil sám. Jeho génia objavil náhodou Hugo Steinhaus. Keď sa začala Druhá svetová vojna, Banach pôsobil ako prezident Poľskej akadémie vied a zároveň ako profesor na plný úväzok na Ľvovskej univerzite. Bol aj korešpondenčným členom Ukrajinskej akadémie vied. Vďaka dobrým vzťahom so sovietskymi matematikmi mohol miesto predsedu zastávať aj počas sovietskej okupácie Ľvovu. Nemecká okupácia mesta v roku 1941 vyústila v masové vraždenie poľských akademikov. Banach prežil, avšak jediný spôsob, ako si mohol zarábať na živobytie, bolo kŕmenie vší svojou vlastnou krvou na inštitúte profesora Rudolfa Weigla, kde prebiehal výskum brušného týfusu. Banachovo zdravie sa počas okupácie rapídne zhoršilo a dostal rakovinu pľúc. Zomrel ešte predtým, ako sa mohol vrátiť po vojne do vlasti z Ľvovu, ktorý bol začlenený pod Sovietsky zväz.

Théorie des opérations linéaires (Teoria operacji liniowych, 1932) sa považuje za Banachovu najvýznamnejšiu prácu. Takisto inicioval a bol redaktorom série Studia Mathematica.

Stanislaw Marcin Ulam, ďalší z Ľvovskej školy matematiky, vo svojej autobiografii hovorí v súvislosti s Banachom toto: „Dobrí matematici vidia analógie. Vynikajúci matematici vidia analógie medzi analógiami.“

Banach založil funkcionálnu analýzu, taktiež učinil množstvo významných príspevkov k teórii vektorových priestorov, teórii miery, teórii množín a iným disciplínam matematiky.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]