Stephen Louis Brusatte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stephen Louis Brusatte
americký paleontológ
Stephen Louis Brusatte
Narodenie24. apríl 1984 (36 rokov)
Ottawa, Illinois, USA
Odkazy
Webstránkagoogle.com

Stephen Louis Brusatte (* 24. apríl 1984, Ottawa, Illinois, USA) je americký paleontológ, ktorý už vo svojej mladosti publikoval dve knihy a veľa odborných aj populárno-náučných článkov predovšetkým s tematikou nelietavých dinosaurov.[1]

Špecializuje sa na morfológiu a filogenézu archosaurov. Zaoberal sa aj karbonskými ramenonožcami a paleozoickými drsnokožcami.[2]

V roku 2006 získal titul Bachelor of Science z geofyziky na University of Chicago, v roku 2007 titul Master of Science z paleobiológie a v roku 2008 z vied o Zemi na University of Bristol. V roku 2012 získal doktorát na Columbia University a v súčasnosti pracuje na University of Edinburgh.[1]

V Chicagu spolupracoval s paleontológom Paulom Serenom, s ktorým pomenoval rody Carcharodontosaurus,[3] Kryptops a Eocarcharia.[4] V Bristole spolupracoval aj s Michaelom Bentonom.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

  • Stately Fossils: A Comprehensive Look at the State Fossils Other Official Fossils (2002)
  • Dinosaurs (2006)

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b BRUSATTE, Stephen. Stephen Brusatte, Paleontology Research [online]. [Cit. 2013-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Stephen Brusatte [online]. University of Bristol, [cit. 2009-07-13]. Dostupné online. (anglicky)
  3. BRUSATTE, Stephen; SERENO, Paul C.. A new species of Carcharodontosaurus (Dinosauria: Theropoda) from the Cenomanian of Niger and its implications for allosauroid phylogeny. Journal of Vertebrate Paleontology, 2005, čís. 25, s. 40A. (anglicky)
  4. SERENO, Paul C.; BRUSATTE, Stephen L.. Basal abelisaurid and carcharodontosaurid theropods from the Lower Cretaceous Elrhaz Formation of Niger. Acta Palaeontologica Polonica, 2008, čís. 53, s. 15–46. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Stephen Brusatte na českej Wikipédii a Stephen Brusatte na poľskej Wikipédii.