Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd
سلطان بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود
Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd
saudskoarabský astronaut
Št. príslušnosť Saudská Arábia
Dátum narodenia 27. jún 1956 (60 rokov)
Rijád, Saudská Arábia
Predchádzajúce
zamestnanie
bojový pilot
Hodnosť plukovník Leteckých síl Saudskej Arábie
Čas vo vesmíre 7 dní 1 hodina 38 minút
Kozmonaut od 1984
Misie STS-51-G
Znaky
misií
Sts-51-g-patch.png
Kozmonaut do 1985

Pozri aj Biografický portál

Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd (arab. سلطان بن سلمان بن عبد العزيز آل سعود, * 27. jún 1956, Rijád, Saudská Arábia) je saudskoarabský princ a prvý kozmonaut, keď v roku 1985 absolvoval let na americkom raketopláne.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz Ál Saúd je synovcom saudskoarabského kráľa. Je absolventom University of Denver v USA. V rokoch 1982-1984 bol zamestnaný na ministerstve informácií v Saudskej Arábii, potom bol krátko v Saudskoarabskom olympijskom informačnom výbore v Los Angeles, v roku 1984 sa stal členom vedenia saudskoarabskej televízie. Toho istého roku ho prijali do tímu pripravujúcich sa kozmonautov v NASA, podrobil sa výcviku, absolvoval let a z tímu NASA v roku 1986 odišiel.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa misie piateho letu raketoplánu Discovery v júni 1985. Let trval 7 dní, počas neho posádka vypustila na obežnú dráhu Zeme tri družice: Morelos 1, Arabsat 1B a Telstar 3. Štart bol z rampy 39 na Cape Canaveral Air Force Station. Ál Saúd mal za úlohu snímkovať Arabský polostrov s cieľom objaviť nové náleziská ropy a zemného plynu. Sedemčlennej posádke velil kpt. Daniel Brandenstein, ďalej leteli John Creighton, Steven Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová a francúzsky kozmonaut Patrick Baudru. Raketoplán po splnenej misii pristál na základni Edwards v Kalifornii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]