Sunday Bloody Sunday (pieseň)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Sunday Bloody Sunday“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Dátum vydania 1983
Žáner Rock
Dĺžka 4:42
Vydavateľstvo Island
Producent Steve Lillywhite
U2 – chronológia
' ' '

„Sunday Bloody Sunday“ je otváracia pesnička albumu War od skupiny U2. Skladba má vojnový rytmus hry na bicie, jednoduchý, ale drsný gitarový riff a harmonickú melódiu.[1]

Táto pieseň je reakciou na severoírske spory, jej názov odkazuje na masaker tzv. Krvavej nedele z 30. januára 1972, pri ktorom bolo v meste Derry britskými vojakmi zabitých 13 neozbrojených účastníkov protestného pochodu (a zranených mnoho ďalších). V piesni sa okrem odkazov na túto udalosť („I can't believe the news today“, „nemôžem uveriť dnešným správam“) objavujú citácie z Biblie ("mother's children; brothers, sisters torn apart", „syna proti jeho otcovi, dcéru proti matke, nevestu proti svokre“, Mt 10,35; "we eat and drink while tomorrow they die", „jedzme a pijme, lebo zajtra zomrieme“, 1K 15,32) a pieseň končí výzvou kresťanom, aby spolu prestali bojovať a prijali Ježišove víťazstvo. Niektorí pieseň pochopili ako podporu írskeho boja a IRA, Bono taký výklad striktne odmietol s tým, že na koncertoch pieseň uvádzali slovami: „Toto nie je rebelská pieseň, toto je Sunday Bloody Sunday“ a pri piesni mával bielou zástavou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HILLBURN, Robert. The Songwriters - U2 - 'Where Craft Ends and Spirit Begins' [online]. Los Angeles Times, 2004. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]