Ta-wen Sun

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ta-wen Sun
profesor potravinárskeho inžinierstva a bioinžinierstva
Ta-wen Sun
NarodenieČchao-čou, Čína
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ta-wen Sun

Ta-wen Sun (zjednodušená čínština: 孙大文; tradičná čínština: 孫大文; chan-ju pchin-jin: Sūn Dàwén, slov. prepis Sun Ta-wen, angl. Da-Wen Sun) je profesor potravinárskeho inžinierstva a bioinžinierstva (Professor of Food and Biosystems Engineering) na University College Dublin, National University of Ireland.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Profesor Ta-wen Sun, narodený v južnej Číne, je svetovo uznávanou autoritou v oblasti výskumu a výuky potravinárskeho inžinierstva. Jeho hlavné výskumné aktivity zahrňujú procesy chladenia a sušenia, systémy kvality a bezpečnosti potravín, simuláciu a optimalizáciu bioprocesov, počítačové obrazové analýzy a technológie. Jeho inovačné štúdie, hlavne vákuové chladenie vareného mäsa, kontrola kvality pizzy počítačovou obrazovou analýzou a použitie jedlých filmov k predĺženiu trvanlivosti ovocia a zeleniny mali značný ohlas v národných aj medzinárodných médiach. Výsledky jeho výskumných prác boli publikované vo viac než 180 recenzovaných časopiseckých článkoch a prezentovaných bolo cez 200 prednášok a príspevkov na konferenciách.

Pred svojou zahraničnou praxou a pobytmi na západoeurópskych univerzitách získal v Číne tituly BSc a MSc v strojnom inžinierstve a PhD. v chemickom inžinierstve. Stal sa prvým Číňanom trvale zamestnaným na írskej univerzite, keď bol v roku 1995 menovaný asistentom (College lecturer) na National University of Ireland, Dublin (University College Dublin) a potom postupne v krátkom čase odborným asistentom (Senior lecturer), docentom (Associate Professor) a riadnym profesorom (Professor). Dr Sun je teraz profesor potravinárskeho inžinierstva a bioinžinierstva (Food and Biosystems Engineering) a riaditeľ výskumnej skupiny chladenia potravín a počítačovej technológie potravín (Food Refrigeration and Computerised Food Technology Research Group) na University College Dublin.

Profesor Sun, ako vedúca osobnosť vo výuke potravinárskeho inžinierstva, prispel významným spôsobom k rozvoju potravinárskeho inžinierstva. Vychoval mnoho doktorantov (PhD students), ktorí sa s úspechom uplatnili v priemysle aj vo výskume. Pravidelne prednáša potravinárske inžinierstvo v základných kurzoch na univerzitách a je pozývaný ako prednášajúci kľúčových prednášok na medzinárodných konferenciách. Ako uznávaná autorita v potravinárskom inžinierstve pôsobil a pôsobí ako hosťujúci profesor na 10 popredných univerzitách v Číne, hlavne na Zhejiang University, Shanghai Jiaotong University, Harbin Institute of Technology, China Agricultural University, South China University of Technology, Jiangnan University a iných. V uznaní jeho zásluh v oblasti potravinárskeho inžinierstva a za jeho vynikajúce vedenie príslušnej sekcie v Medzinárodnej komisii pre poľnohospodárske inžinierstvo (International Commission of Agricultural Engineering, CIGR) bol vyznamenaný v roku 2000 a znovu v roku 2006 cenou (CIGR Merit), Inštitút strojných inžinierov (Institution of Mechanical Engineers, IMechE) pôsobiaci v Spojenom kráľovstve ho ocenil titulom „Food Engineer of the Year 2004“, v roku 2008 bol vyznamenaný cenou CIGR (Recognition Award), ktorá ho zaraďuje medzi špičkových vedcov sveta v oblasti poľnohospodárskeho inžinierstva.

Je členom Inštitútu poľnohospodárskych inžinierov (Institution of Agricultural Engineers). Získal tiež početné ocenenia za vynikajúce výsledky výskumu a vo výuke, vrátane štipendií (President’s Research Fellowship), dvakrát získal ocenenie University College Dublin (President’s Research Award of University College Dublin). Je členom výkonnej rady CIGR (Executive Board) a čestný vice-prezident CIGR, hlavný redaktor medzinárodného časopisu Food and Bioprocess Technology: An International Journal (Springer), editor série kníh “Contemporary Food Engineering” (CRC Press / Taylor & Francis), predtým bol tiež editorom časopisu Journal of Food Engineering (Elsevier) a členom redakčnej rady časopisov Journal of Food Engineering (Elsevier), Journal of Food Process Engineering (Blackwell), Sensing and Instrumentation for Food Quality and Safety (Springer) a Czech Journal of Food Sciences. Ďalej je autorizovaným znalcom (Chartered Engineer) registrovaným pri Engineering Council v Spojenom kráľovstve.

Ocenenia a vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

 • CIGR Recognition Award, 2008, by CIGR (International Commission of Agricultural Engineering)
 • AFST(I) Fellow Award, 2007, by Association of Food Scientists and Technologists (India)
 • CIGR Merit Award, 2006, by CIGR (International Commission of Agricultural Engineering)
 • President’s Research Fellowship, 2004/2005, by University College Dublin
 • Food Engineer of the Year Award, 2004, by The Institution of Mechanical Engineers, UK
 • Who’s Who in Engineering and Science, 2000 -
 • CIGR Merit Award, 2000, by CIGR (International Commission of Agricultural Engineering)
 • President’s Research Award, 2000/2001, by University College Dublin
 • Who’s Who in the World, 1999 -

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. UCD Professor tops the world rankings in Agriculture Sciences
 2. New Scientist: Soya film has fresh fruit all wrapped up
 3. Irish Times: Chilling without the pressure
 4. The Times: Pizza's perfect with chips
 5. New Scientist: We hear that...
 6. 神州学人: 华人学者孙大文居农业科学世界排名前列
 7. 神州学人: 孙大文博士当选英国皇家“食品工程师年度人物”
 8. 人民日报: 爱尔兰国立大学教授孙大文获英国“食品工程师年度人物”
 9. 新华网: 我心依然是中国心
 10. 新华网: 孙大文当选英国皇家“食品工程师年度人物”

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Da-Wen Sun na českej Wikipédii.