Tajomný ostrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tajomný ostrov
L'île mystérieuse

Obálka francúzskeho vydania

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 1875
Ilustrátor originálneho vydania Jules Férat
Literárny žáner dobrodružný román
Slovenské vydania knihy

Tajomný ostrov (1875, L'île mystérieuse) je jeden z najznámejších románov francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Tvorí záverečný diel voľnej trilógie, do ktorej ešte patria Deti kapitána Granta (1867 – 1868, Les enfants du capitaine Grant) a Dvadsaťtisíc míľ pod morom (1869 – 1870, Vingt mille lieues sous les mers). S predchádzajúcimi dielmi je spojený niektorými postavami a čiastočne aj miestom deja. Medzi jednotlivými dielmi však panuje časový nesúlad (pozri nižšie).

Časový nesúlad medzi jednotlivými časťami trilógie[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi jednotlivými dielmi trilógie panuje časový nesúlad. Deti kapitána Granta sa odohrávajú v rokoch 18641865. Na konci príbehu, v marci 1865 je Ayrton vysadený na ostrove Tabor. V Tajomnom ostrove sa dej príbehu odohráva v rokoch 18651869. Cyrus Smith so svojimi priateľmi nachádza Ayrtona v decembri roku 1866, pričom Ayrton vyhlasuje, že bol na ostrov vysadený pred dvanástimi rokmi, t. j. v roku 1854, desať rokov pred dátumom uvedeným v deťoch kapitána Granta. V Tajomnom ostrove oznamuje Cyrus Smith roku 1869 Nemovi, že ho pozná z Aronnaxovej knihy, ktorú napísal o svojej podmorskej ceste na palube Nautilusa, a Nemo tvrdí, že je to už šestnásť rokov, čo Aronnax z ponorky utiekol. Ale Dvadsaťtisíc míľ pod morom sa odohráva v roku 1866 a nie v roku 1853. V Tajomnom ostrove sa ďalej dozvedáme, že knieža Dakkar prijal meno Nemo po porážke povstania, ktoré sa odohralo v roku 1857, a zomrel údajne po tridsiatich rokoch, čo by znamenalo rok 1887 a nie 1869.

Jules Verne i jeho vydavateľ Pierre-Jules Hetzel si tieto časové paradoxy uvedomovali. Verne ich nakoniec vyriešil poznámkou v Tajomnom ostrove, že vzhľadom na najrôznejšie okolnosti nemohol uviesť skutočné dátumy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tajuplný ostrov na českej Wikipédii.