Tatiana Korcová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doc. RNDr. Tatiana Korcová, CSc. (* 7. marec 1937, Trenčianska Teplá – † 12. november 1997, Bratislava) bola slovenská fyzička.

Vyštudovala odbor fyzikachémia na Fakulte prírodných vied Vysokej školy pedagogickej v Bratislave (1959). Pedagogickú kariéru začala na SPTŠ v Trenčíne. V roku 1963 prešla do Nitry na Katedru fyziky vtedajšej Pedagogickej fakulty, kde pôsobila až do konca svojho života.

Popri pravidelných prednáškach z didaktiky fyziky a viacerých odborov fyziky sa systematicky venovala výskumu kozmického žiarenia a častíc s vysokou energiou, hlavne slnečného vetra a rádiového žiarenia zo Slnka. Hneď od začiatku svojej kariéry v roku 1970 nadviazala úzku spoluprácu s Geofyzikálnym ústavom SAV v Bratislave a Geofyzikálnym observatóriom v Hurbanove. Prvé pôvodné výsledky zhromaždila do rigoróznej práce, ktorú v roku 1976 obhájila na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

Vzťah dlhodobých variácií slnečného vetra k dlhodobým variáciám rádiovej a X-emisie zo Slnka – tak znel titul kandidátskej práce T. Korcovej, za ktorú v roku 1985 získala na Astronomickom ústave ČSAV v Prahe titul kandidátky vied v odbore astrofyzika. Problematike dlhodobých variácií slnečného vetra bola venovaná aj jej habilitačná práca (1994). Okrem toho uverejnila skoro tri desiatky prác. Vytvorila tiež návrh novej koncepcie prípravy učiteľov 1. stupňa základnej školy a fyzikálnej časti prírodovedy na Pedagogickej fakulte nitrianskej univerzity.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.