Taxikár (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Taxikár
Originálny názov Taxi Driver
Žáner triler
Dĺžka 113 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1976
Filmový štáb
Réžia Martin Scorsese
Scenár Paul Schrader
Produkcia Michael Phillips
Julia Phillips
Hudba Bernard Herrmann
Kamera Michael Chapman
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Pozri aj Filmový portál

Taxikár (angl. Taxi Driver) je americký film režiséra Martina Scorseseho z roku 1976, ktorý rozpráva príbeh ľudskej samoty a citovej frustrácie uprostred ľahostajného sveta.

Robert De Niro bol za svoj herecký výkon v hlavnej úlohe nominovaný na Oscara.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Travis Bickle (Robert De Niro), bývalý príslušník námornej pechoty trpiaci depresiou a nespavosťou, sa zamestná ako taxikár v New Yorku. Pracuje hlavne po nociach, niekedy aj viac ako 12 hodín denne. Svoje pocity a dojmy z mesta a spoločnosti si zapisuje do denníka.

Travis sa zaľúbi do Betsy (Cybill Shepherd), členky prezidentskej kampane senátora Charlesa Palantina (Leonard Harris), a cez okno pozoruje ju a jej kolegu Toma (Albert Brooks) na ich pracovisku. Jedného dňa sa odváži vstúpiť dovnútra, a začne sa s ňou rozprávať pod zámienkou, že by sa chcel stať dobrovoľníkom Palantinovej kampane. Travis pozve Betsy na schôdzku do kaviarne, a ona jeho pozvanie príjme. Na ďalšej schôdzke ju berie do kina na pornografický film, čo ale Betsy pobúri a nahnevane odchádza preč. Travis sa snaží ospravedlniť, no Betsy odmietne kvetiny a ignoruje jeho telefonáty, za čo sa s ňou na jej pracovisku poháda. Tom z tade vyvedie Travisa von.

V jednu noc Traviso v taxíku vezie jedného podráždeného muža (Martin Scorsese), ktorý ho núti pozorovať okno jedného domu, kde má jeho neverná manželka aféru. Muž potom Travisovi rozpráva o jeho pláne zastreliť ju. Travis sa neskôr v jedálni stretáva s jeho kolegom "Čarodejníkom" (Peter Boyle), ktorému sa zveruje so svojimi depresívnymi a násilníckymi myšlienkami, ktoré sú spôsobované sledovaním zločinu a prostitúcie v meste. Čarodejník ho ale uisťuje, že všetko bude fajn.

Travis si kúpi zbrane od dílera (Steve Prince) a začne intenzívne posilňovať. Doma si pred zrkadlom nacvičuje tasenie zbraní, a tiež si zostrojí mechanizmus na automatické tasenie pištole, ktorý sa dá ukryť do rukáva. Raz v noci ide do samoobsluhy, kde prekazí lúpež a zastrelí zlodeja. Travis je rozrušený, lebo nemá povolenie na nosenie zbrane, ale majiteľ obchodu mu povie aby ušiel, a že on za celú vec prevezme zodpovednosť.

Do Travisovho taxíka jednu noc nastúpi maloletá prostitútka Iris (Jodie Foster), ktorá sa snaží utiecť od jej pasáka Matthewa (Harvey Keitel), ale on ju dostihne a vytiahne ju z taxíka von. Travisovi hodí pokrčenú 20-dolárovú bankovku, ktorá mu potom neustále pripomína Iris. Neskôr ju Travis stretne a najme si ju, ale namiesto toho aby s ňou mal sex sa ju snaží odhovoriť od prostitúcie. Nepodarí sa mu to, ale Iris súhlasí so stretnutím na ďalší deň. Tam ju Travis presviedča aby sa vrátila domov k rodičom, a neskôr pre Iris napíše list, ku ktorému pribalí peniaze na jej cestu domov. V liste tiež píše, že čoskoro bude mŕtvy.

Travis ide na verejný prejav senátora Palantina s úmyslom spáchať naňho atentát, ale jeden z agentov tajnej služby si ho včas všimne a Travis uteká preč. Potom prichádza pred bordel, v ktorom pracuje Iris, a stretáva Matthewa. Po krátkom provokovaní ho Travis postrelí a vchádza dovnútra. Tam konfrontuje vyhadzovača, ktorému revolverom odstrelí prsty na ruke, ale zo zadu ho prepadne zranený Matthew a stihne Travisa streliť do krku predtým ako je zabitý. Gangster, ktorý bol v tej chvíli s Iris, vychádza z izby a postrelí Travisa do ruky. Travis púšťa na zem svoj revolver, ale rýchlo tasí novú pištol vďaka mechanizmu v jeho rukáve a gangstera zastrelí. Stále však naňho útočí vyhadzovač, až kým ho Travis nebodne nožom do ruky a nestrelí do hlavy. Vystrašená Iris kričí vo svojej izbe, a Travis sa pokúša zastreliť sám seba, no zisťuje, že už nemá žiadne náboje, a tak padne na pohovku a leží tam kým na miesto neprichádza polícia.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Robert De Niro – Travis Bickle
  • Cybill Shepherd – Betsy
  • Jodie Foster – Iris Steensma
  • Peter Boyle – „Čarodejník“
  • Leonard Harris – senátor Charles Palantine
  • Harvey Keitel – Matthew „Sport“ Higgins
  • Martin Scorsese – žiarlivý manžel
  • Albert Brooks – Tom
  • Steve Prince – obchodník so zbraňami

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]