Terminator 4: Salvation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Terminator Salvation
Terminatorsalvation-logo.svg
Základné informácie
Originálny názov Terminator Salvation
Žáner akčný/sci-fi
Dĺžka 115 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2009
Spoločnosť The Halcyon Company, Columbia Pictures, Warner Bros.
Rozpočet 200 miliónov $
Zárobok 371 miliónov $
Filmový štáb
Réžia Joseph McGinty Nichol
Produkcia Jeanne Allgood
Scenár Andrew George Vajna, Mario Kassar
Hudba Danny Elfman, Brad Fiedel
Kamera Shane Hurlbut
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Terminator Salvation alebo Terminator 4: Salvation (v preklade: Terminátor 4: Záchrana) je americký Science Fiction (Sci-Fi) film, natočený v roku 2009. Film režíroval Joseph McGinty Nichol a v hlavných úlohách hrali Christian Bale a Sam Worthington. Ide o štvrtý diel Terminátora.

V porovnaní s ostatnými dielmi, ktorých dej sa odohrával vo fiktívnom svete medzi rokmi 1984 a 2004, sa dej tejto časti odohráva roku 2018, kedy prebieha vojna medzi ľudmi a Skynetom, ľudský odpor bojuje proti strojom zo Skynetu. Christian Bale stvárnil odbojára Johna Connora, kým Sam Worthington hrá rolu stroja (kyborga) Marcusa Wrighta. V Terminator Salvation sa tiež objavuje Anton Yelchin ako mladý Kyle Reese a líči vznik Terminátora T-800 Model 101 (Roland Kickinger).

Tvorbu zabezpečila spoločnosť The Halcyon Company a scenár k filmu napísali maďarsko-americký filmový producent Andrew George Vajna spolu s americkým producentom Mariom Kassarom. Natáčanie začalo v máji 2008 v Novom Mexiku a trvalo 77 dní. 21. mája 2009 začali premiéry v Spojených štátoch a Kanade, neskôr v júni prišli aj do Spojeného kráľovstva, Austrálie, Nový Zéland a Južnej Afriky. Na Slovensko prišla 4. júna. Film patrí aj spoločnostiam ako Warner Bros. a Columbia Pictures. Film zarobil viac ako 731 miliónov amerických dolárov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]