Preskočiť na obsah

Teroristický útok v Berlíne 19. decembra 2016

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 52°30′19″S 13°20′04″V / 52,5052°S 13,3344°V / 52.5052; 13.3344

Miesto činu krátko po útoku

Večer 19. decembra 2016 kamión vrazil do davu ľudí na vianočných trhoch neďaleko pamätného kostola cisára Wilhelma na Breitscheidplatz v centrálnej berlínskej štvrti Charlottenburg. Dvanásť ľudí bolo zabitých a 49 ďalších je zranených. Jednou z obetí bol pôvodný vodič kamióna naloženého oceľou Łukasz Urban, ktorý bol nájdený zastrelený na sedadle spolujazdca. Podozrivý z útoku, 23-ročný mladík z Pakistanu, bol zatknutý krátko po útoku a neskôr prepustený kvôli nedostatku dôkazov. Nakoniec sa ukázalo, že páchateľom bol Anis Amri, tuniský žiadateľ o azyl v Nemecku.

Polícia a prokurátor vyšetrujú útok ako akt terorizmu. Islamský štát v Iraku a Levante sa prihlásil k zodpovednosti za útok a tvrdí, že útočník odpovedal na ich výzvy zamerať sa na občanov štátov, ktoré proti nemu bojujú. Pravdivosť tohto tvrdenia nie je známa.[1]

Nemecká polícia vyhlásila patránie po hlavnom podozrivom 24-ročnom Tunisanovi Anisovi Amrim, ktorého doklady našla vnútri kamióna. V piatok 23. decembra dopoludnia agentúra Reuters s odvolaním sa na talianske bezpečnostné zdroje uviedla, že Anis Amri bol zastrelený počas bezpečnostnej kontroly neďaleko severotalianskeho Milána, podľa denníka La Repubblica v meste Sesto San Giovanni, kam prišiel vlakom z Francúzska z mesta Chambéry.[2] Dvojčlenná policajná hliadka Amriho vyzvala na predloženie dokladov, ten na ňu ale po výkriku Alláhu akbar zaútočil a jedného policajta zranil.[3] Pri pokuse o útek ho druhý policajt zastrelil. Následne jeho identitu potvrdil taliansky minister vnútra Marco Minniti. Islamský štát popoludní označil Amriho za strojcu atentátu a zverejnil video, v ktorom Amri prisahá vernosť lídrovi Islamského štátu Abú Bakr al-Bagdádímu a vyzýva k ďalším útokom v Európe kvôli odplate za bombardovanie moslimov.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Berlin attack: So-called Islamic State claims responsibility [online]. 20. december 2016. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Atentátnik z Berlína sa dostal do Talianska, zastrelil ho policajt [online]. 23. december 2016. Dostupné online.
  3. V Taliansku zastrelili Tunisana Amriho podozrivého z útoku v Berlíne [online]. 23. december 2016. Dostupné online.
  4. WATCH: Anis Amri, ‘Berlin Attacker,’ Pledges Allegiance to ISIS [online]. 23. december 2016. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 2016 Berlin attack na anglickej Wikipédii.