Terra Australis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Terra Australis (vyznačená na mape ceruzkou ), spolu s nekompletným Novým Zélandom a Novým Holandskom (Austráliou)

Terra Australis alebo aj Terra Australis Incognita (z latinčiny voľne preložené ako „neznáma krajina na juhu“), bol predpokladaný, avšak neexistujúci kontinent, ktorý sa objavoval na mapách od 15. do 18. storočia.

Tento kontinent prvýkrát predpovedal Aristoteles. Ideu neznámej južnej pevniny potom v 2. storočí rozpracoval Klaudios Ptolemaios, ktorý veril, že Indický oceán je na juhu uzavretý doteraz neznámou južnou krajinou a že táto krajina udržuje v rovnováhe krajiny na severnej pologuli. Počas renesancie bol Ptolemaios hlavným zdrojom informácií pre európskych kartografov, ktorí Terra Australis začali zakresľovať do svojich máp.

Postupné námorné objavy nútili kartografov zmenšovať veľkosť zakresľovania Južnej krajiny, avšak aj naďalej zdieľali Ptolemaiov názor na jej existenciu. Bežne potom tento kontinent zakresľovali v oblasti južného pólu, ale v oveľa väčšom rozsahu než má v skutočnosti Antarktída.

Nový Zéland, ktorý videl ako prvý Európan Abel Tasman v roku 1642, bol považovaný za časť Terra Australis, rovnako ako niektoré časti Afriky a Austrálie.

V 16. storočí bolo vypravených niekoľko námorných expedícii s cieľom nájsť Terra Australis. V rokoch 17221723 to bola výprava holandského admirála Jacoba Roggevena, ktorej sa však podarilo objaviť iba niekoľko ostrovov, okrem iného Veľkonočný ostrov.

Na výraznom upresnení predstavy o Terra Australis sa podieľali objavitelia James Cook, Matthew Flinders a Jules Dumont d'Urville. James Cook oboplával Nový Zéland a dokázal tak, že nie je časťou rozsiahleho južného kontinentu. Počas druhej výpravy oboplával svet po veľmi vysokých južných šírkach. Na niekoľkých miestach dokonca prekročil južný polárny kruh a dokázal tak, že Terra Australis, ak existuje, musí ležať v južných polárnych krajoch.

Matthew Flinders viedol v roku 1801 výpravu skúmajúcu pobrežie Austrálie. Oboplával ju v oboch smeroch a vylúčil tak, že by mohla byť hľadanou Terra Australis. Objavil okrem iného aj Veľký bariérový útes a preskúmal záliv Carpentaria na severnom pobreží.

Snaha objaviť Terra Australis bola zavŕšená objavom Antarktídy, ktorú v roku 1820 prvýkrát nezávisle od seba zbadali Fabian Bellingshausen, Edward Bransfield a Nathaniel Palmer.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Terra Australis na českej Wikipédii.