Severná pologuľa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severná hemisféra je zvýraznená žltou farbou.
Severná hemisféra

Severná pologuľa alebo severná hemisféra je polovica planéty Zem na sever od rovníka. Severná hemisféra obsahuje väčšinu súše a 90 percent ľudskej populácie.

V miernom pásme severnej hemisféry trvá zima od 21. decembra do 21. marca (hoci zimné počasie môže prísť už začiatkom septembra a trvať do mája, alebo v arktických regiónoch až do júna) a leto od 21. júna do 22. septembra.

Oblasti na sever od polárneho kruhu zažívajú niekoľko dní, počas ktorých v lete slnko nikdy neklesne pod obzor a niekoľko dní v zime, počas ktorých slnko nikdy nevyjde. Dĺžka trvania tohto javu sa líši od niekoľkých dní v oblastiach pri polárnom kruhu, až po niekoľko mesiacov v blízkosti severného pólu.

V dôsledku Coriolisovej sily sa hurikány a tropické búrky v severnej hemisfére krútia proti pohybu hodinových ručičiek. V južnej hemisfére sa krútia po smere hodinových ručičiek. Takisto Mesiac sa v porovnaní s južnou hemisférou zdá byť hore nohami a je odkrytý pohľad na iné hviezdy, ktoré nie je z južnej hemisféry vidieť.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]