Thersandros (syn Polyneika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Thersandros alebo Tersandros (starogr. Θέρσανδρος – Eteokles, lat. Thersandrus) je v gréckej mytológii syn vyhnaného tébskeho kráľa Polyneika a jeho manželky Argeie.

Thersandros bol vnuk tébskeho kráľa Oidipa, ktorý bol pre ťažké zločiny, aj keď spáchané v nevedomosti, vyhnaný z krajiny. Po ňom na trón nastúpili bratia Eteokles a Polyneikes, ale tí sa nepohodli a po roku vlády Polyneikes Eteokla zo zeme vyhnal. Eteokles však našiel útočisko v Argu u kráľa Adrasta a odtiaľ neskôr zorganizoval vojenskú výpravu, ktorá napadla Téby v konflikte zvanom Siedmi proti Tébam. Téby sa ale tomuto útoku ubránili a útočníci stratili v bojoch až šesť zo svojich siedmich vojvodcov.

Po desiatich rokoch ich potomkovia zorganizovali ťaženie epigonov (potomkov) a Téby tentoraz porazili. Vtedajší tébsky kráľ Laodamas v bojoch padol a zničené mesto mnohí obyvatelia opustili. Na trón potom zasadol Polyneikov syn Thersandros, ktorý sa podľa mýtov stal posledným tébskym kráľom.

Podľa Vergília sa Thersandros zúčastnil trójskej vojny, kde sa v závere vojny dostal v známom trójskom koni do Tróje a so svojimi spolubojovníkmi dobyl hrad kráľa Priama.[1] Avšak podľa iných antických autorov, ktorí písali básne nadväzujúce na Homéra, sa Thersandros síce zúčastnil výpravy Achájcov do Tróje, ale zomrel už cestou v boji s kráľom Télefom v Mýsii.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vergílius, Aeneida , 2,250.
  2. Dictys Cretensis, II,2.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]