Tigrie oko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tigrie oko

Tigrie oko je zlatožltá až žltohnedá polodrahokamová odroda kremeňa s chatoyanciou. Vzniká tak, že rovnobežné žilky vlákien krokydolitu (modrý azbest) sú najprv premenené na oxidy železa a potom nahradené oxidom kremičitým. Je to pseudomorfóza kremeňa po vláknitých agregátoch riebeckitu alebo po zvetranom krokydolite. Charakteristický lesk a efekt mačacieho oka vzniká odrazom svetla na jednotlivých vláknach.[1]


Podobný nerast je sokolie oko, to má však sivomodrú farbu pôvodných azbestových vlákien. Tigrie oko sa brúsi do kabošonov, ktoré majú krásny lesk. Obľúbené je tiež tigrie železo, v ktorom sa strieda tigrie oko s goethitom a hematitom.

Surovina pochádza hlavne z Juhoafrickej republiky. V oblasti Griquatown West sa ťaží už od roku 1876. Ďalšie náleziská sú v Číne, Indii, Barme, Západnej Austrálii a v Kalifornii (USA). Pôvodne bolo tigrie oko veľmi oceňované a vsádzalo sa do zlata. V súčasnosti sa nachádza vo veľkých množstvách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ĎUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Kameny z celého světa. 1. vyd. Praha : Granit, 2001. 319 s. ISBN 80-7296-008-3. (po česky)