Tina Karol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tina Karol
Fumio Kishida and Tina Karol at the Japanese Kantei in 2022 (3) (cropped).jpg
Základné informácie
Rodné meno Tetyana Hryhorivna Liberman
Umelecké mená Tina Karol
Narodenie 25. január 1985 (38 rokov)
Orotukan, Sovietsky zväz, dnes Rusko
Pôsobenie speváčka, skladateľka, hudobná producentka, herečka
Žáner pop, soul, R&B,
Hrá na nástrojoch spev
Roky pôsob. 2005 – súčasnosť
Webstránka tinakarol.com

Tetyana Hryhorivna Liberman (ukr. Тетяна Григорівна Ліберман, rus. Татьяна Григорьевна Либерман; * 25. január 1985, Orotukan, Sovietsky zväz, dnes Rusko) známa ako Tina Karol (ukr. Тіна Кароль, rus. Тина Кароль) je ukrajinská speváčka a herečka. V roku 2006 sa zúčastnila Eurovision Song Contest, kde súťažila s piesňou „Show Me Your Love“. Od roku 2009 je držiteľkou titulu Čestný umelec Ukrajiny.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Karol sa narodila na ďalekom východe Ruska, v meste Orotukan do ukrajinskej rodiny. Ako šesťročná sa s rodičmi presťahovala na Ukrajinu, do mesta Ivano-Frankivsk. V detstve navštevovala tanečný súbor v Kyjeve. S týmto tanečným súborom navštívila niekoľko krajín vo svete ako napríklad Izrael.

Študovala na hudobnej škole, neskôr prestúpila na Univerzitu v Kyjeve, kde študovala spev na fakulte spevu. Vo štvrtom ročníku získala štipendium od Najvyššej rady Ukrajiny.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2006 vyhrala v súťaži Eurovision Song Contest 2006 s piesňou „I Am Your Queen“. Neskôr reprezentovala Ukrajinu a obsadila siedme miesto so 145 bodmi s piesňou „Show Me Your Love“. V rovnakom roku vydala svoj debutový album, s názvom Show Me Your Love v ktorom bolo niekoľko piesní v ruštine a ukrajinčine. V roku 2006 tiež začala študovať korešpondenciou na Národnej leteckej univerzite v Kyjeve. Tiež sa zúčastnila na kampani Unite for Children, Unite Against AIDS / HIV na Ukrajine.

Dňa 16. januára 2009 Viktor Juščenko udelil Karol titul Čestný umelec Ukrajiny. V októbri 2009 sa umiestnila na 92. mieste medzi 100 najvýznamnejšími ženami na Ukrajine, ktorú zostavili odborníci pre ukrajinský časopis Focus.

Na jeseň 2012 pôsobila v porote ukrajinskej talentovej show The Voice Kids a na jar roku 2013 sa objavila v tretej sérií The Voice tiež ako porotkyňa.

Dňa 4. apríla 2018 Tina Karol a skupina Boombox vydali album Bezodnya, ktorý sa stal ich prvou spoločnou prácou.

V decembri 2019 bola časopisom Focus zaradená do zoznamu 100 najvplyvnejších Ukrajincov, umiestnila sa na 85. mieste.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 15. júna 2008 sa vydala za producenta Eugena Ogira (1980 - 2013). Dňa 18. novembra 2008 porodila svoje prvé a jediné dieťa, ktoré sa volá Veniamin Ogir. Jej manžel zomrel 28. apríla 2013 na rakovinu žalúdka vo veku 32 rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tina Karol

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tina Karol na anglickej Wikipédii.