TotalEnergies

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
TotalEnergies
TotalEnergies wordmark.svg

Právna formaakciová spoločnosť
OdvetvieEnergia (solárna energia, biomasa atď.), Petrochémia, ložiská a ťažba
Založená1924
SídloLa Défense, [[Tour Total]]
VedeniePatrick Pouyanné
Obrat140,7 miliárd eur (2020) [skupina]
Zamestnancov107 776 (2019) [skupina]
Webová stránkatotalenergies.com

TotalEnergies SE je súkromná francúzska ropná a plynárenská spoločnosť. Je to jedna zo šiestich „veľmi dôležitých“: je to piata zo šiestich najväčších svetových spoločností v tomto odvetví, za spoločnosťami ExxonMobil, Shell, BP a Chevron a pred spoločnosťou ConocoPhillips[1]. Je to prvá francúzska spoločnosť s obratom v roku 2015, piata spoločnosť v Európe a 24. na svete, rovnako ako štvrtá trhová kapitalizácia v eurozóne v roku 2015. Jej aktivity pokrývajú celý výrobný reťazec, od ťažby ropy. a zemný plyn na energiu vrátane špeciálnej rafinácie a komerčnej distribúcie.

Total Énergies je spoločnosť, ktorá je aktívna aj v odvetviach výroby energie a nízkouhlíkovej energie.

Skupina Total je prítomná vo viac ako 130 krajinách a má viac ako 100 000 zamestnancov, z toho takmer 25% vo Francúzsku. Total Énergies je tiež veľká chemická spoločnosť[2].

V decembri 2022 mimovládne organizácie Friends of the Earth, Survie a štyri ugandské mimovládne organizácie poslali ropnú skupinu Total pred súd a obvinili ju z porušenia zákona o povinnosti bdelosti veľkých francúzskych spoločností v oblasti ľudských práv a životného prostredia.[1].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]