La Défense

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
La Défense

La Défense je štvrť v parížskej metropolitnej oblasti, tvorená modernými budovami. Administratívne neleží priamo v Paríži, ale tesne za jeho západnými hranicami, konkrétne na časti územia obcí Nanterre, Puteaux a Courbevoie [1].

Leží severozápadne od centra Paríža, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Celý komplex stojí na betónovej platni, pod ktorou sú garáže, podzemné cesty, metro, obchody. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a, prirodzene parky.

Najvyššou budovou celej štvrte je veža Tour Total s výškou 187 metrov, postavená v roku 1985. Už čoskoro by ju mala prekonať zrekonštruovaná a zvýšená Tour AXA s cieľovou výškou 240 metrov, ktorá sa tak stane zároveň najvyššou budovou Francúzska. Štvrť okrem Tour Total a AXA obsahuje ďalších jedenásť budov s výškou nad 150 metrov. S výškou 100+ metrov je v La Défense dovedna až 37 objektov.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Paris La Défense spája klaster Pôle universitaire Léonard-de-Vinci, IA Institut, kampus EPITA a 4 obchodných škôl: EDC Paris Business School, ESSEC Business School, ICN Business School a IÉSEG School of Management. Je tiež sídlom European School of Paris-La Défense, medzinárodnej základnej a strednej školy, ktorá bola akreditovaná ako európska škola v roku 2020.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému La Défense

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°53′30″S 2°14′27″V / 48,891742°S 2,240833°V / 48.891742; 2.240833