Tramadol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tramadol na Slovensku najčastejšie predávaný pod obchodným názvom Tramal je opioidné analgetikum, ktoré sa používa na liečbu stredne silnej bolesti.[1] Okrem názvu Tramal sa vo svete, ale aj na Slovensku predáva pod rôznymi obchodnými názvami.[2] Pri ústnom podaní tabliet s okamžitým uvoľňovaním, trvá približne hodinu kým sa dostavia jeho účinky.[3] Má približne 1/10 sily Morfia a je približne rovnako silný ako Kodeín a Petidín.[4]
Prvýkrát začala Tramadol predávať nemecká farmaceutická spoločnosť Grünenthal v roku 1977 v Západnom Nemecku. O 20 rokov neskôr sa začal predávať v USA, Británii a Austrálii.[5]

Kontraindikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Tramadol sa neodporúča užívať ľudom s nedostatkom enzýmu CYP2D6[6], pretože tento enzým je potrebný na metabolizmus tramadolu na jeho farmakologicky aktívny metabolit O-desmetyltramadol.

Tehotenstvo, pôrod a dojčenie[upraviť | upraviť zdroj]

Užívanie Tramadolu počaš tehotenstva sa neodporúča, pretože môže u novorodenca spôsobiť abstinenčné príznaky. Podľa určitých výskumov môže užívanie Tramadolu počas tehotenstva zvyšovať potratovosť, ale u novorodencov sa nevyskytli žiadne väčšie malformácie.[7] Väčšinou sa kvôli svojej dlhej dobe nástupu účinku (1 hodina) Tramadol pri pôrode nepodáva. Takisto sa neodpuráča užívať dojčiacim ženám, pretože sa do materského mlieka dostane približne 2,88% prijatého Tramadolu.

Užívanie deťmi a starými[upraviť | upraviť zdroj]

Tramadol sa neodporúča podávať deťom mladším ako 12 rokov[8][9], až na výnimky, kedy musí na pacienta dohliadať špecialista.
U starších ľudí je vyššia pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov opioidov, ako napríklad respiračná depresia, sedácia a vyššia pravdepodobnosť spadnutia.

Poškodenie pečene a obličiek[upraviť | upraviť zdroj]

Tramadol sa odporúča užívať pri poškodení pečene alebo obličiek s opatrnosťou, kvôli tomu, že je v pečeni metabolizovaný a je vylučovaný pomocou obličiek.

Vedľajšie účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Bežnými vedľajšími účinkami po užití tramadolu sú: nevoľnosť, závrat, sucho v ústach, motanie hlavy, bolesť v bruchu, zvracanie, ospalosť a bolesť hlavy.[10] V porovnaní s ostatnými opioidmi sa respiračná depresia nevyskytuje až tak často.[11]

Závislosť a abstinenčné príznaky[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhodobé užívanie vysokých dávok tramadolu môže spôsobiť fyzickú závislosť. Pri prerušení užívania v takomto prípade nastúpia abstinečné príznaky[12], ktoré sú typické pre opioidy a pre inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu ako napríklad: necitlivosť, parestézia a pískanie v ušiach. Takisto sa môžu dostaviť psychiatrické symptómy ako napríklad halucinácie, paranoje, úzkosť a zmätenosť.[13] Vo väčine prípadov sa abstinečné príznaky dostavia za 12 – 20 hodín po užití poslednej dávky a trvajú približne sedem dní.

Predávkovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa určitej štúdii sa po požití 500 alebo viac mg môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky: zúženie zreníc, respiračná depresia, tachykardia, hypertenzia, nepokoj a kŕče. Po požití 800 mg a viac sa u niektorých vyskytla kóma.[14] Liečba naloxónom dokáže čiastočne zvrátiť príznaky predávkovania, ale môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu kŕčov.

Interakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Tramadol interaguje s určitými antidepresívami a anxiolytikami (najmä s SSRI, SNRI, IMAO a TCA), takisto interaguje s ostatnými opioidnými analgetikami (petidín, oxykodón, tapentadol a fentanyl), s dextrometorfánom, so stimulantmi (amfetamíny, fenyletylamín, fentermín) a takistko s mnoho ďalšími farmaceutikami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]