Preskočiť na obsah

Tri červené vlajky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tri červené vlajky (čín. 三面红旗 – pchin-jin: Sānmiàn hóngqí) bol ideologický slogan na konci 50. rokov, ktorý vyzýval čínsky ľud k vybudovaniu socialistického štátu. Slogan pozostával z Generálnej línie pre socialistickú výstavbu, Veľkého skoku vpred a ľudových komún.[1][2][3]

Po 5 ročnom pláne pokračovala Čínska ľudová republika vo svojej socialistickej výstavbe zavedením „Hnutia troch červených vlajok“. Všeobecná línia nariadila čínskemu ľudu, aby: „išiel naplno, mieril vysoko a vybudoval socializmus s väčšími, rýchlejšími, lepšími a hospodárnejšími výsledkami.“[2] Do konca roku 1958 boli takmer všetci čínski roľníci zoorganizovaní do tzv. komún (v každej bolo v priemere 5 000 domácností). Všetok majetok, ktorý bol v súkromnom vlastníctve bol buď zhabaný pre obce alebo pridelený jednotlivým komúnam. Ľudia nemali povolené variť si vlastné jedlo a namiesto toho jedli v spoločných jedálňach.

Veľký skok vpred, ktorý sa začal v roku 1958, bol plán na rýchlu modernizáciu vtedajšej Číny s využitím obrovských čínskych pracovných zdrojov v poľnohospodárskych a priemyselných projektoch. Skok namiesto toho však viedol k hospodárskej deštrukcii a desiatkam miliónov úmrtí, ktoré boli spôsobené hladomorom. Začiatkom roku 1962 bol plán z väčšej časti zastavený. Začiatkom 60. rokov sa členstvo v komúnach postupne obmedzovalo, pričom bolo opäť povolené určité súkromné ​​vlastníctvo majetku a tiež podnikanie. Komúny pokračovali, až pokým neboli začiatkom 80. rokov 20. storočia za vlády Tenga Siao-pchinga zrušené.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Woo, X. L. ; Two Republics in China: How Imperial China Became the PRC; Algora Publishing, New York, (2014) p. 155
  2. a b Yang Jisheng (2012). Tombstone: The Great Chinese Famine, 1958–1962 (Kindle edition). Farrar, Straus and Giroux. p. 87. ISBN 978-1466827790.
  3. The Other China: Hunger Part I - The Three Red Flags of Death

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Three Red Banners na anglickej Wikipédii.