Trnavský šermiarsky cech

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trnavský šermiarsky cech je skupina historického šermu, ktorej počiatky siahajú do roku 1999.

História[upraviť | upraviť kód]

Z pôvodného smerovania ako skupiny historického šermu sa časom vykryštalizoval šermiarsky cech, ktorého hlavnou náplňou je hĺbkové štúdium pôvodných šermiarskych manuskriptov (fechtbuchov) a následná rekonštrukcia dobových bojových metód a postupov (Kunst des Fechtens majstra Lichtenauera). V tejto činnosti patrí medzi prvé skupiny na Slovensku (popri pezinskej Corone).

Druhou zložkou činnosti Trnavského šermiarskeho cechu je spoznávanie hmotnej európskej kultúry. Osobitne si cech vybral roky 1450 – 1480 ako hlavné obdobie pre živú rekonštrukciu historických reálií, kostýmov, zbraní a artefaktov.

Trnavský šermiarsky cech patrí medzi zakladateľov Gesellschaft Lichtenawers, nadskupinovej organizácie združujúcej zoskupenia a okruhy ľudí venujúcich sa rekonštrukcii šermiarskeho systému Lichtenauerovej línie.

Trnavský šermiarsky cech začal úpravou a oživením hradobnej veže mestského opevnenia Trnavy. Projekt obnovy veže spočíva v rekonštrukcií a vybavení jednej veže vybavením dobovej strážnice, či mestskej posádky. Popri tom sa budú budovať expozície šermu a zbraní 15. storočia ako aj výstava venovaná vývoju mestského opevnenia.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]