Preskočiť na obsah

Tyche (hypotetická planéta)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tyche (taɪki) je názov pre hypotetickú, gigantickú joviálnu planétu, tzv. plynného obra v slnečnej sústave v Oortovom mraku. Prvýkrát ju navrhol v roku 1999 astronómom Johnom Matese z University of Louisiana at Lafayette. Matese a jeho kolega Daniel Whitmire tvrdia, že existenciu planéty Tyche potvrdzuje predpokladané vychýlenie v orbite dlhoperiodických komét. Uviedli, že ak Tyche existuje, mala by byť zistiteľná v archíve dát, zozbieraných infračerveným kozmickým teleskopom Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), prevádzkovaným americkou NASA. Niektorí astronómi však vyjadrili skepticizmus k existencii takéhoto objektu.[1] V nasledujúcich rokoch bude potrebné podrobiť dáta z WISE analýze, aby sa určilo, či teleskop skutočne odhalil takýto svet, alebo nie.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WOLCHOVER, Natalie. Astronomers Doubt Giant Planet 'Tyche' Exists in Our Solar System [online]. 15.2.2011, [cit. 2012-11-10]. Dostupné online. (anglicky)
  2. CLAVIN, Whitney. Can WISE Find the Hypothetical 'Tyche'? [online]. NASA, 02.18.2011, [cit. 2012-11-10]. Dostupné online. Archivované 2011-02-21 z originálu. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tyche (hypothetical planet) na anglickej Wikipédii.