Wide-field Infrared Survey Explorer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer)
kozmický ďalekohľad
Wide-field Infrared Survey Explorer
Prevádzkovateľ NASA
Hlavní dodávatelia Ball Aerospace

Lockheed Martin
Space Dynamics Laboratory

SSG Precision Optronics
Iné názvy WISE, Explorer 92, MIDEX 5
Družica Zeme
Dátum štartu 14. december 2009
Nosná raketa Delta II model 7320-10
Kozmodróm Vandenberg Air Force Base
Trvanie misie 8 rokov a 157 dní
plán: 10 mesiacov
COSPAR 2009-071A
Webová stránka wise.ssl.berkeley.edu
Hmotnosť 750 kg
Elementy dráhy
Typ dráhy polárna dráha
synchrónna so Slnkom
Inklinácia 97,5°
Výška ~ 530 km
Doba obehu ~ 95,22 minút
Teleskop
Typ infračervený teleskop
Priemer 0,4 m
Vlnová dĺžka 3 - 25 μm
Chladiaca látka vodík v pevnom skupenstve

Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) je infračervený kozmický teleskop prevádzkovaný americkým Úradom pre letectvo a kozmonautiku. Misia WISE odštartovala zo základne Vandenberg 14. decembra 2009 o 14:09 UTC. Na obežnú dráhu bola družica dopravená nosnou raketou Delta II model 7320-10. Úlohou misie bude robiť snímky celej oblohy po dobu šiestich mesiacov. Snímky budú robené v spektre vlnových dĺžok od 3 do 25 mikrometrov. Teleskop sondy WISE je približne tisíckrát citlivejší než predchádzajúce teleskopy na pozorovanie oblohy, akými boli IRAS, AKARI a COBE. Po dobu trvania misie vyhotoví približne 1,5 milióna snímok. Pozorované budú objekty slnečnej sústavy ako sú planétky, objekty našej Galaxie ako sú chladné tmavé hviezdy nazývané hnedé trpaslíky a vzdialené galaxie.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Sonda bola postavená spoločnosťou Ball Aerospace a je postavená na architektúre Ball Aerospace RS-300, ktorá bola overená pri technologickej misii Orbital Express. Teleso je na obežnej dráhe stabilizované v troch osiach. Dodávku elektrickej energie zabezpečujú solárne panely pripevnené k trupu. Komunikáciu s riadiacim strediskom zaisťuje vysokozisková anténa, pracujúca v pásme Ku. Dáta sú prenášané pomocou siete geostacionárnych komunikačných družíc Tracking and Data Relay Satellite System. Chladenie teleskopu bolo navrhnuté a postavené spoločnosťou Lockheed Martin a je realizované pomocou nádoby zvanej cryostat, ktorá je naplnená vodíkom v pevnom skupenstve. Teplota je udržovaná na 15 kelvinoch.

Vedecké úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Sonda WISE je schopná sledovať oblohu v štyroch vlnových dĺžkach infračervenej časti elektromagnetického spektra. Detektory majú medzu citlivosti 120, 160, 650, a 2600 μJy pre vlnové dĺžky 3,3, 4,7, 12, a 23 mikrónov.

  • Pásmo 1 -3,4 μm-Snímkovanie hviezd a galaxií.
  • Pásmo 2 -4,6 μm-Snímanie tepelného vyžarovania z vnútorných zdrojov tepla, objekty menšie ako hviezdy, napr. hnedé trpaslíky.
  • Pásmo 3 -12 μm-Detekcia tepelného vyžarovania planétok.
  • Pásmo 4 -22 μm-Detekcia prachu v oblastiach formovania nových hviezd (materiál s teplotou 70-100 K).

Primárna misia bude trvať desať mesiacov. Počas prvého mesiaca boli vykonané testy palubných systémov, ďalších šesť mesiacov bude prebiehať samotné snímkovanie a ďalšie tri mesiace bude prebiehať dodatočné pozorovanie, kým nedôjde chladiace médium.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wide-field Infrared Survey Explorer na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]