High Energy Transient Explorer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
HETE-2 (High Energy Transient Explorer)
vedecká družica
High Energy Transient Explorer
Prevádzkovateľ MIT
Hlavní dodávatelia MIT
Iné názvy Explorer 79
Družica Zeme
Dátum štartu 9. október 2000
Nosná raketa Pegasus XL
Kozmodróm Kwajalein
Trvanie misie 17 rokov a 194 dní
COSPAR 2000-061A
Webová stránka space.mit.edu/HETE/
Hmotnosť 124 kg
Elementy dráhy
Epocha 09-01-03.19
Typ dráhy LEO
Inklinácia 1,95°
Apoapsida 596 km
Periapsida 563 km
Doba obehu 96,26 min

High Energy Transient Explorer, skrátene HETE, boli astronomické družice zameraná na štúdium gama zábleskov v ultafialovom, röngenovom a gama spektre. Na projekte spolupracovala NASA so zahraničnými partnermi, hlavne z Japonska a Francúzska. Družica dokázala zamerať gama záblesk s presnosťou ~10" a v reálnom čase odoslať pozíciu pozemným staniciam, ktoré vykonávali následné pozorovanie vo viditeľnom, infračervenom a rádiovom pásme. Celkom boli vypustené dve družice HETE, ale pre poruchu nosnej rakety sa prvá družica neoddelila a misia bola neúspešná. Štart druhej družice, HETE-2, sa konal 9. októbra 2000 na atole Kwajalein a bol úspešný.

HETE[upraviť | upraviť zdroj]

Štart sa konal 4. novembra 1996 na Wallops Flight Facility pomocou rakety Pegasus. HETE mala byť vynesená spolu s argentínskou vedeckou družicou SAC-B, ale počas separácie od tretieho stupňa nosnej rakety došlo k zlyhaniu, výbušné skrutky neexplodovali a obe družice zostali spojené s tretím stupňom Pegasu. Družica nemohla vysunúť solárne panely a niekoľko dní po štarte stratila energiu. Telesá zostali spojené na obežnej dráhe až do 7. apríla 2002, kedy vstúpili do atmosféry a zanikli. V COSPAR dostala číslo 1996-061A.

HETE-2[upraviť | upraviť zdroj]

Pre NASA ju postavila a prevádzkuje Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na vedeckom programe sa ďalej podieľajú organizácie Centre National d'Etudes spatiales (CNES) a Centre d'Etude Spatial des Rayonnements (CESR) z Francúzska, Institute of Physical and Chemical Research (RIKEN) z Japonska a University of California a University of Chicago z USA.

Vedecké prístroje družice sú:

  • Gama teleskop a spektrometer FREGATE (French Gamma Telescope) na detekciu zábleskov žiarenia gama s energiami 6 – 400 keV (CESR, Francúzsko)
  • Širokouhlý monitor röntgenového žiarenia WXM (Wide-Field X-ray Monitor) s energiami 2 – 25 keV (RIKEN, Japonsko; LANL, USA)
  • Kamera SXC (Soft X-ray Camera) pracujúci v odbore mäkkého röntgenového žiarenia 0,5 – 10 keV (MIT-CSR, USA)

Hlavná pozemná stanica sa nachádza v areáli Massachusetts Institute of Technology v USA. Dáta sú spracovávané predovšetkým v stredisku NASA, Goddardovo centrum pre vesmírne lety (GSFC) v Greenbelte v Marylande, ktoré tiež koordinuje pozorovania zistených gama zábleskov ďalšími družicami aj pozemnými observatóriami.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]