Preskočiť na obsah

High Energy Transient Explorer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
HETE-2 (High Energy Transient Explorer)
vedecká družica
High Energy Transient Explorer
PrevádzkovateľMIT
Hlavní dodávateliaMIT
Iné názvyExplorer 79
DružicaZeme
Dátum štartu9. október 2000
Nosná raketaPegasus XL
KozmodrómKwajalein
Trvanie misie23 rokov a 254 dní
COSPAR ID2000-061A
Webová stránkaspace.mit.edu/HETE/
Hmotnosť124 kg
Elementy dráhy
Epocha09-01-03.19
Typ dráhyLEO
Inklinácia1,95°
Apoapsida596 km
Periapsida563 km
Doba obehu96,26 min

High Energy Transient Explorer, skrátene HETE, boli astronomické družice zameraná na štúdium gama zábleskov v ultafialovom, röngenovom a gama spektre. Na projekte spolupracovala NASA so zahraničnými partnermi, hlavne z Japonska a Francúzska. Družica dokázala zamerať gama záblesk s presnosťou ~10" a v reálnom čase odoslať pozíciu pozemným staniciam, ktoré vykonávali následné pozorovanie vo viditeľnom, infračervenom a rádiovom pásme. Celkom boli vypustené dve družice HETE, ale pre poruchu nosnej rakety sa prvá družica neoddelila a misia bola neúspešná. Štart druhej družice, HETE-2, sa konal 9. októbra 2000 na atole Kwajalein a bol úspešný.

HETE[upraviť | upraviť zdroj]

Štart sa konal 4. novembra 1996 na Wallops Flight Facility pomocou rakety Pegasus. HETE mala byť vynesená spolu s argentínskou vedeckou družicou SAC-B, ale počas separácie od tretieho stupňa nosnej rakety došlo k zlyhaniu, výbušné skrutky neexplodovali a obe družice zostali spojené s tretím stupňom Pegasu. Družica nemohla vysunúť solárne panely a niekoľko dní po štarte stratila energiu. Telesá zostali spojené na obežnej dráhe až do 7. apríla 2002, kedy vstúpili do atmosféry a zanikli. V COSPAR dostala číslo 1996-061A.

HETE-2[upraviť | upraviť zdroj]

Pre NASA ju postavila a prevádzkuje Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na vedeckom programe sa ďalej podieľajú organizácie Centre National d'Etudes spatiales (CNES) a Centre d'Etude Spatial des Rayonnements (CESR) z Francúzska, Institute of Physical and Chemical Research (RIKEN) z Japonska a University of California a University of Chicago z USA.

Vedecké prístroje družice sú:

  • Gama teleskop a spektrometer FREGATE (French Gamma Telescope) na detekciu zábleskov žiarenia gama s energiami 6 – 400 keV (CESR, Francúzsko)
  • Širokouhlý monitor röntgenového žiarenia WXM (Wide-Field X-ray Monitor) s energiami 2 – 25 keV (RIKEN, Japonsko; LANL, USA)
  • Kamera SXC (Soft X-ray Camera) pracujúci v odbore mäkkého röntgenového žiarenia 0,5 – 10 keV (MIT-CSR, USA)

Hlavná pozemná stanica sa nachádza v areáli Massachusetts Institute of Technology v USA. Dáta sú spracovávané predovšetkým v stredisku NASA, Goddardovo centrum pre vesmírne lety (GSFC) v Greenbelte v Marylande, ktoré tiež koordinuje pozorovania zistených gama zábleskov ďalšími družicami aj pozemnými observatóriami.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]