Aeronomy of Ice in the Mesosphere

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere)
vedecká družica
AIM na obežnej dráhe, predstava umelca
AIM na obežnej dráhe, predstava umelca
PrevádzkovateľHampton University, NASA
Hlavní dodávateliaOrbital Science Corporation
Iné názvyExplorer 90
DružicaZeme
Dátum štartu25. apríl 2007
Nosná raketaLockheed L-1011/Pegasus XL
KozmodrómVandenberg Air Force Base
Trvanie misie16 rokov a 280 dní
COSPAR ID2007-015A
Webová stránkaaim.hamptonu.edu
Hmotnosť200 kg
Elementy dráhy
Typ dráhypolárna dráha
Inklinácia97,8°
Apoapsida600 km
Periapsida583 km
Doba obehu96,5 minút

Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM, Explorer 90) je americká vedecká družica prevádzkované agentúrou NASA, zameraná na štúdium polárnych mezosférických oblakov. Družica bola vynesená 25. apríla 2007 raketou Pegasus-XL, odpálenej z lietadla Lockheed L-1011.

Polárne mezosférické oblaky sa vyskytujú vo výške zhruba 80 kilometrov nad povrchom, teda omnoho vyššie ako iné druhy oblakov. Družica AIM pomáha určiť, aké faktory (teplota, vodné pary a prachové častice) môžu viesť k formovaniu tohto typov oblakov. Polárne mezosférické oblaky sú pomerne novým javom a prvýkrát boli pozorované v roku 1885.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Družica AIM je 1400 mm vysoká, 1100 mm široká, váži 200 kg a radí sa do série malých explorerov - SMEX. Dodávku elektrickej energie zabezpečujú solárny panely s priemerným výkonom 335 W. Vedecké vybavenie pozostáva z troch prístrojov:

  • CIPS (Cloud Imaging and Particle Size) je kamerový systém so štyrmi samostatnými kamerami, ktoré umožňujú pozorovať oblaky. Vďaka rôznym uhlom kamier, je možné určiť výšku, v ktorej sa oblak nachádza a ďalej je možné určiť veľkosť ľadových častíc, ktoré oblaky tvoria.
  • CDE (Cosmic Dust Experiment) je detektor častíc kozmického prachu, ktoré vstupujú do vyšších vrstiev atmosféry. Prístroj obsahuje 14 detektorov z polyvinylidenfluoridu, ktoré vydávajú elektrický pulz, ak sú zasiahnuté vysokorýchlostnou časticou (viac ako 1 km/s). Namerané dáta umožnia vedcom určiť úlohu častíc kozmického prachu pri formovaní polárnych mezosférických oblakov. CDE je takmer totožný s detektorom SDC (Student Dust Counter) na sonde New Horizons.
  • SOFIE (Solar Occultation for Ice Experiment) je diferenčný absorpčný rádiometer, ktorý skúma vertikálnu štruktúru oblakov a vlastnosti častíc, ktorými sú tvorené. Detektor meria obsahy vody, oxidov dusíka, ozónu, metánu, oxidu uhličitého a teplotu oblakov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aeronomy of Ice in the Mesosphere na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]