Vandenberg Air Force Base

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snímka Vandenbergovej leteckej základne z roku 1994
Air Force Space Command.png

Vandenberg Air Force Base (doslova: Vandenbergova základňa vzdušných síl) je kozmodróm a letecká základňa amerického vojenského letectva v Kalifornii.

Vznik[upraviť | upraviť kód]

V roku 1958 bola blízko staršej Vandenbergovej vojenskej základne v Kalifornii postavená novšia strelnice, ktorá získala označenie Vandenberg AFB, resp. Vandenberg Air Force Base. Celý komplex má rozlohu asi 400 km2. Je rozdelený na severnú a južnú časť cestou, ktorá smeruje k Tichému oceánu.

Využitie[upraviť | upraviť kód]

Strelnica sa využíva hlavne na vojenské účely, neskôr sa začala využívať aj pre potreby kozmonautiky. Postavilo sa tu množstvo odpaľovacích rámp s označením SLC-4C, SLC-4W, SLC-3W, SLC-3E, SLC-2W a najmä modernizovaná SLC-6. Z rámp boli vypúšťané rakety Titan, Atlas, Delta 2, rôzne typy družíc (vrátane špionážnych). Mal tu byť tiež realizovaný projekt vojenského laboratória MOL. Z kozmodrómu sa plánovalo vypúšťanie raketoplánov Space Shuttle, po havárii Challengera sa však od toho upustilo. V roku 1994 bol komplex upravený na vypúšťanie ľahkých nosičov LMLV (Athena) firmy Lockheed Corporation.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]