Kozmodróm Vostočnyj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Raketa Sojuz-2.1a na štartovacej rampe kozmodrómu Vostočnyj
Rusko: Kozmodróm Vostočnyj
Poloha kozmodrómu v rámci Ruska
Raketa Sojuz v montážnej budove

Kozmodróm Vostočnyj (rus. Космодром «Восточный»Kosmodrom „Vostočnyj“) je ruský kozmodróm pre civilné aj vojenské štarty. Na rozdiel od Bajkonuru, ktorý sa nachádza v Kazachstane a ruská strana ho má v dlhodobom prenájme, Vostočnyj sa nachádza na ruskom území, a to v Amurskej oblasti pri sídlisku mestského typu Ciolkovskij neďaleko čínskych hraníc asi 300 km severne od mesta Blagoveščensk. V Rusku sa nachádza viacero menších kozmodrómov, ale Vostočnyj predstavuje plnohodnotnú náhradu Bajkonuru. Prvá nepilotovaná misia odštartovala z kozmodrómu 28. apríla 2016.[1] Vzniklo tu aj nové mesto, v ktorom žije personál kozmodrómu. Mesto leží v súčasnom katastrálnom území sídliska Ciolkovskij.

Dôvody pre stavbu[upraviť | upraviť zdroj]

Dôvodov pre stavbu vlastného plnohodnotného kozmodrómu bolo viacero. Jednak išlo o politické dôvody, kozmodróm navyše upevňuje pozíciu Ruska na rastúcom globálnom kozmickom trhu. Ďalšie aspekty boli ekonomické: za Bajkonur je nutné platiť Kazachstanu ročný prenájom vo výške 115 miliónov dolárov. Takisto sa predpokladalo, že výstavba kozmodrómu Vostočnyj podporí ekonomickú situáciu ruského Ďalekého východu.[1]

Plánovanie a stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Výstavba sa plánovala už od roku 2007. Jej zbrzdenie však zapríčinila ekonomická kríza a výpadok príjmov Ruska v oblasti vývozu ropy a ďalších surovín. V októbri 2011 začalo mapovanie oblasti budúceho kozmodrómu.[1] Plánované investície mali dosiahnuť v prvých troch rokoch výšku 810 miliónov dolárov.[2][3]

Už predtým sa blízko nachádzala raketová divízia ruskej armády a neskôr kozmodróm Svobodnyj. Jeho efektivita ale nebola príliš veľká (za celú dobu jeho existencie bolo vypustených len päť ľahkých rakiet), a to bolo aj dôvodom na jeho uzavretie. Myšlienka na stavbu kozmodrómu na tomto mieste ale nebola úplne zavrhnutá, a tak vznikol nápad na kozmodróm Vostočnyj.[3] Stavba začala v druhej polovici roka 2011.[4] Tvorba infraštruktúry mala trvať dva a pol roka.[1] Nachádzajú sa tu štartovacie komplexy pre rakety Sojuz-2 a Angara.[4] V súvislosti s výstavbou vzniklo blízko mesta Ciolkovskij úplne nové mesto, kde bývajú ľudia, ktorí sa podieľali na stavbe a obsluhujúci personál.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e BERKOVÁ, Helena; PIROCH, Jan. Rusko začíná s výstavbou nového kosmodromu Vostočnyj [online]. Český rozhlas, 2011-10-18, [cit. 2012-01-05]. Dostupné online.
  2. ČT24. Rusko chystá stavbu nového kosmodromu Vostočnyj [online]. Česká televize, 2010-07-20, [cit. 2012-01-05]. Dostupné online.
  3. a b KRAMNIK, Ilja. Kosmodrom Vostočnyj. První pilotovaný let v roce 2018 [online]. Hlas Ruska, 2012-04-16, [cit. 2012-05-28]. Dostupné online. Archivované 2012-05-23 z originálu.
  4. a b Začíná výstavba kosmodromu Vostočnyj [online]. Hlas Ruska, 2011-10-24, [cit. 2012-05-28]. Dostupné online. Archivované 2012-05-23 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kosmodrom Vostočnyj na českej Wikipédii.