Preskočiť na obsah

Si-čchang

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Si-čchang (pinyin: Xichang Weixing Fashe Zhongxin, po čínsky西昌卫星发射中心) je druhá čínska raketová základňa vybudovaná po roku 1975, odkiaľ sú od roku 1984 vypúšťané nosné rakety typu Čchang Čeng (CZ-3, CZ-3A, CZ-3B, CZ-3C a CZ-2E). V medzinárodnom systéme označovania kozmodrómu má pridelený znak XC (predtým SI). Základňa bola vybudovaná v nadmorskej výške približne 1 830 m n. m. v prefektúre Liang. Pôvodne tu stáli dve rampy, v roku 2006 bola zahájená stavba tretej rampy. V tom čase bol v blízkosti základne skúšobný raketový komplex Sung-lin.

Pomenovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmodróm bol pomenovaný podľa 80 km vzdialeného mesta Si-Čchang. Oficiálny čínsky názov kozmodrómu je v slovenskom prepise Si-Čchang wej-sing fa-še čung-sin, v anglickom Xichang Weixing Fashe Zhongxin. Oficiálna anglická verzia názvu je Xichang Satellite Launch Center (XSLC).

Plán kozmodrómu Si-Čchang

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý z čínskych kozmodrómov slúži hlavne na vypúšťanie satelitov na geostacionárne dráhy pomocou čínskych nosných rakiet typu CZ-2 a CZ-3. Prvý štart pre účely kozmonautiky sa tu uskutočnil 29. januára 1984, avšak prevádzka sa začala už v roku 1982.

Základňa bola ponúknutá svetu aj na komerčné vypúšťanie satelitov. V tejto súvislosti tu došlo vo februári 1996 k veľkej havárii, keď raketa so satelitom Intelsat dopadla do neďalekej dediny a zabila tu podľa oficiálnych údajov 6 ľudí, 56 ďalších bolo zranených, viaceré neoficiálne zdroje však odhadujú počet obetí na desiatky.

V januári 2007 tu štartovala balistická raketa, čínska protidružicová zbraň, ktorá po úspešnom zásahu starej meteorologickej družice zanechala na orbite tisíce úlomkov kozmického odpadu.

V októbri 2007 z tohto kozmodrómu štartovala aj prvá čínska mesačná sonda Chang'e 1.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kosmodrom Si-čchang na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 28° 14' 45,66” s.š., 102° 1' 35,60” v.d.