USD Novese

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
USD Novese
Celý názov Unione Sportiva Dilettantistica Novese
Prezývka I Bianco-azzurri
Založený 1919
Štadión Stadio Costante Girardengo, Novi Ligure
Kapacita 3 000
Predseda Taliansko Renato Traverso
Tréner Taliansko Fabrizio Viassi
Liga Serie D
2011/12 Serie D, 4. miesto (sk. A)
Domáce farby
Hosťovské farby
Pozri aj Športový portál

Unione Sportiva Dilettantistica Novese alebo len Novese je futbalový klub z talianskeho mesta Novi Ligure. Hráva piatu najvyššiu taliansku futbalovú súťaž Serie D. V sezóne 1921/22 vyhral najvyššiu taliansku futbalovú ligu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klub bol založený v roku 1919. Už o tri roky neskôr zaznamenal svoj najväčší úspech, keď vyhral najvyššiu taliansku futbalovú súťaž. Tento ročník bol špecifický, pretože sa hrali dve paralelné futbalové súťaže organizované dvoma futbalovými zväzmi. Ligu organizovanú zväzom FIGC (Federazione Italiana Giuoco Calcio) vyhralo práve Novese, ligu organizovanú zväzom CCI (Confederazione Calcistica Italiana) Pro Vercelli. Titul sa ráta obom klubom a ročník 1921/22 má tak dvoch majstrov. Novese je však jediným klubom, ktorý vyhral taliansku ligu bez toho, aby niekedy odohral jedinú sezónu v oficiálnej najvyššej talianskej súťaži. Úspech z roku 1922 sa však klubu už nepodarilo zopakovať. Väčšinu svojej existencie strávil v nižších talianskych futbalových súťažiach. V súčasnosti hráva piatu ligu Serie D.

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Talianska liga

  • prvé miesto: 1921/22 (FIGC)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna webová stránka

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov U.S.D. Novese na anglickej Wikipédii a Unione Sportiva Dilettantistica Novese na talianskej Wikipédii.