Preskočiť na obsah

Ugljan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej dedine pozri Ugljan (dedina).
Pohľad na Ugljan, v pozadí vidno ostrov
Poloha ostrovu Ugljan

Ugljan (tal. Ugliano) je chorvátsky ostrov. Nachádza sa v skupine ostrovov severnej Dalmácie, severozápadne od ostrova Pašman a juhovýchodne od ostrovov Sestrunj a Rivanj. S ostrovom Pašman je prepojený mostom cez prieplav Ždrelac.[1] Rozloha ostrova je 50,21 km², dĺžku má 22 km a šírku takmer 3,8 km.[2]

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Vápencová časť ostrova je pokrytá prevažne makchiami, zatiaľ čo dolomitová časť je využívaná pre poľnohospodárstvo. Z významnejších zátok je na severozápade ostrova zátoka Muline, zátoky Lamjana Vela a Lamjana Mala sú na juhovýchode. Východné pobrežie se mierne zváža do mora.

Sídla[upraviť | upraviť zdroj]

Na ostrove sa nachádza 7 samostatných dedín, pričom päť z nich pripadá obci Preko a dve (Kali a Kukljica) tvorí samostatné obce, zahrnujúce len jedno sídlo. Dediny, nachádzajúce sa pri východnom pobreží, ležia od severu k juhu v tomto poradí: Ugljan, Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Preko, Kali a Kukljica. Najväčším sídlom na ostrove je dedina Kali (1 638 obyvateľov), najmenšou dedinou Poljana (294 obyvateľov).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.chorvatsko.cz/svdalos/ugljano.html
  2. Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000. Geoadria (Zadar), June 2004, s. 5–32. Dostupné online [cit. 2011-01-21].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ugljan na českej Wikipédii.