Preskočiť na obsah

Ulsterské obranné združenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ulsterské obranné združenie
Účasť na ProblémochExistencia 1971 - súčasnosť (prímerie od 1994;ukončenie ozbrojenej kampane 2007)
Operačné 
územie
Severné Írsko
Írsko
Ideológie Ulsterský lojalizmus
Britský unionizmus
Ultrapravicová politika
Ulsterský nacionalizmus
Antikatolicizmus
Veliteľ Charles Harding Smith
Andy Tyrie
Základne Belfast
Veľkosť 40 000 (1972)
< 1000 (2007)
Spojenci Lojalistické dobrovoľnícke sily
Komando Červená ruka
Oponenti Írska republikánska armáda
írski republikáni

Ulsterské obranné združenie (angl. Ulster Defence Association skr. UDA) je najväčšia lojalistická polovojenská skupina v Severnom Írsku. Bola vytvorená v septembri 1971 a vykonávala ozbrojenú kampaň takmer 24 rokov počas Problémov. V rámci UDA existovala skupina, ktorej úlohou bolo začatie polovojenských útokov. Používali krycie meno Ulsterskí bojovníci za slobodu (Ulster Freedom Fighters skr. UFF) takže UDA nemohla byť postavená mimo zákon. Spojené kráľovstvo zakázalo UFF v novembri 1973, ale UDA nebola klasifikovaná ako teroristická skupina až do 10. augusta 1992. UDA/UFF je tiež klasifikovaná ako teroristická skupina v Spojených štátoch.

Hlavnými cieľmi UDA/UFF sú hájiť záujmy ulsterských protestantských lojalistických oblastí a boj proti írskemu republikanizmu, najmä proti IRA. Väčšina ich obetí však boli neozbrojení civilisti, najmä írski katolíci, UDA sa pritom odvolávala na útoky IRA proti protestantom. Medzi najznámejšie útoky skupiny patria masaker na cintoríne v Milltown, streľba v stávkovej kancelárií Sean Graham, zabíjanie v Castlerocku a masaker v Greysteel. Väčšina útokov sa uskutočňovala v Severnom Írsku ale od roku 1972 vykonávali útoky aj v Írsku. UDA/UFF vyhlásila prímerie v roku 1994, hoci sporadické útoky pokračovali až do oficiálneho ukončenia ozbrojenej kampane v novembri 2007.

UDA bola často nazývaná svojimi súpermi Ulsterskými dobrovoľníckymi silami (UVF) ako "Wombles" (čo boli malé fiktívne chlpaté tvory) vzhľadom na ich obľubu kabátov s kožušinou na kapucni. Ich motto je Quis Separabit čo v latinčine znamená "Kto nás rozdelí?".

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Bruce, Steve. The Red Hand, 1992, ISBN 0-19-215961-5
  • Crawford, Colin. Inside the UDA: Volunteers and Violence, 2003.
  • Moloney, Ed.The Secret History of the IRA
  • O'Brien, Brendan. The Long war, the IRA and Sinn Féin
  • Wood, Ian S., Crimes of Loyalty: A History of the UDA

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulster Defence Association na anglickej Wikipédii.