Univers Zero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univers Zero
Základné informácie
Pôvod Belgicko Belgicko
Žáner(-re) Progresívny rock, Art rock
Pôsobenie 1974 - 1987
1997 - súčasnosť
Webstránka www.univers-zero.com
Členovia skupiny:
Michel Berckmans
Daniel Denis
Patrick Hanappier
Guy Segers
Roger Trigaux

Univers Zero je belgická inštrumentálna skupina známa hraním temnej hudby ovplyvnenej komornou hudbou 20. storočia. V roku 1974 ju založil bubeník Daniel Denis a gitarista Roger Trigaux.

Štýlovo pohybujúca sa na pomedzí avant - progresívneho rocku sedemdesiatych rokov a vplyvov pochádzajúcich z hudby Igora Stravinského či Bélu Bartóka. Spolu so skupinami ako Henry Cow (Spojené kráľovstvo), Samla Mammas Manna (Švédsko), Stormy Six (Taliansko) či Etron Fou Leloublan (Francúzsko) boli Univers Zero zakladajúcimi členmi hnutia Rock in Oppositon.

Tvorba skupiny je takmer čisto inštrumentálna, výstižne popísaná ako akási temná odnož komornej hudby. Na skorších albumoch je zvuk skupiny vymedzený silným akustickým základom, pre neskoršiu fázu tvorby je typická inklinácia i k elektronickej hudbe, ktorá sa stáva súčasťou akustického jadra skupiny.

Od roku 1977 po rok 1986 Univers Zero nahrali šesť albumov a v roku 1987 na obdobie zhruba desať rokov skupina pozastavila svoju činnosť. Svoju činnosť obnovuje koncom deväťdesiatych rokov, čoho výsledky sú i nové albumy vydávané postupne od roku 1999.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť kód]

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]