Václav Fischer (podnikateľ)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Fischer
2. senátor za obvod č. 27 - Praha 1
V úrade
28. august 1999 – 23. november 2002
Predchodca Václav Benda Martin Mejstřík Nástupca
Biografické údaje
Narodenie22. jún 1954 (68 rokov)
Praha, Česko
Politická strananestraník
Alma materVŠE Praha
Odkazy
Spolupracuj na CommonsVáclav Fischer
(multimediálne súbory)

Václav Fischer (* 22. jún 1954, Praha) je nemecký podnikateľ a politik českého pôvodu, ktorý žije od roku 1978 v Berlíne. Zakladateľ a majiteľ cestovnej kancelárie Fischer Reisen a senátor Parlamentu Českej republiky v rokoch 1999-2002.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Boeingy vo farbách Fischer Air, Ruzyně, marec 2010

Rané roky a emigrácia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Prahe - Karlíne. Vyštudoval Gymnázium Jána Nerudu a vnútorný obchod na Vysokej škole ekonomickej (1978). V deň svojej promócie, 13. novembra 1978 odišiel z ČSSR do Švajčiarska a neskôr do Nemecka. Jeho prvou nemeckou zastávkou bol Západný Berlín. Tu tiež získal v študentskej cestovnej kancelárii ARTU REISEN svoju prvú prácu. Po roku sa presťahoval do Hamburgu a pracoval v lodnej spoločnosti TT Línia a neskôr v exkluzívnej cestovnej agentúre World in Travel. V roku 1980 založil v Hamburgu cestovnú kanceláriu Fischer Reisen.

90. roky a expanzia v Nemecku a začiatky v Česko-Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Nežná revolúcia zastihla Václava Fischera na Kanárskych ostrovoch. Cez varovanie svojich spoločníkov, spolupracovníkov a priateľov začal zvažovať svoju obchodnú činnosť v Strednej Európe a od roku 1990 tu začal predávať zájazdy. Zároveň však rozvíjal činnosť nemeckej Fischer Reisen, ktorá sa rozšírila aj na územie bývalej NDR, ponúkala svoje zájazdy s odletom zo 14 nemeckých letísk a v polovici deväťdesiatych rokov pripravovala každoročne dovolenku pre pol milióna klientov. O rastúcu FISCHER REISEN sa začala zaujímať konkurencia, Václav Fischer v dôverných rokovaniach v rokoch 1996 a 1997 zariadil prevzatie svojej cestovnej kancelárie novovzniknutým zoskupením C und N Turistik, patriacim do štruktúr medzinárodných koncernov. Predajom získané finančné prostriedky investoval do nákupu lietadiel (Fischer Air) a do ďalšieho rozvoja svojich firiem v Česku (vydavateľstvo Fischer, Fischer Collection) a do expanzie na Slovensko, do Maďarska a Poľska. Najväčšiu časť finančných prostriedkov investoval Václav Fischer do nákupu nových lietadiel typu Boeing 737 - 300, ktoré prevádzkovala jeho letecká spoločnosť Fischer Air.

Václav Fischer v politike[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1999 jednoznačne zvíťazil v prvom kole doplňovacích volieb do Senátu (71,24% hlasov) za obvod Praha 1 a stal sa prvým nezávislým senátorom Parlamentu Českej republiky.[1]. Predvolebnú kampaň poznačili okrem iného billboardy s nápisom "Homosexuál v Senáte? Prečo nie. Václav Fischer do Senátu. Štvorpercentný menšina", na ktoré Fischer v rozhovore pre MF Dnes reagoval: "Moja orientácia je bohatšia. Môj život sprevádzalo mnoho žien a tiež niekoľko mužov a ja som sa tým nikdy netajil."[2] V Senáte pracoval Václav Fischer vo Výbore pre európsku integráciu. Po skončení svojho trojročného mandátu senátora v roku 2002 z politiky odišiel.

Podnikanie v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 bola na jeho spoločnosti Cestovní kancelář Fischer,a.s. , Fischer, s. r. o. a Fischer Air vyhlásená exekúcia, ktorá sa týkala aj osobného majetku Václava Fischera. Bol nútený svoje firmy predať. Fischer sa niekoľko rokov domáhal a doteraz domáha svojich nárokov súdnou cestou. Bojuje najmä o odškodnenie za lietadlá, ktoré boli po dlhé roky zadržiavané na pražskom letisku a neskôr dislokované do Afriky. Žiada však tiež navrátenie svojich slovenských firiem a to najmä spoločnosti Cestovní kancelář Fischer,a.s.

5. januára 2005 sa vzdal českého občianstva, ktoré získal v roku 1991 a ponechal si len nemecké, ktoré má od roku 1984.

V roku 2008 pôsobil Fischer ako riaditeľ leasingovej firmy Aircraft leasing Meier & Fischer (AMF) v Hamburgu[3] a bol tiež obchodným a marketingovým riaditeľom nemeckej Tomi Tour GmbH,[4] ktorá 17. júla 2009 vyhlásila bankrot v slovenskej cestovnej kancelárii Tomi Tour s. r. o. Podľa vlastných slov je Václav Fischer presvedčený o tom, že Tomi Tour bola od jesene 2008 systematicky mediálne a finančne poškodzovaná rovnakou skupinou ľudí, ktorá v roku 2003 nepriateľsky ovládla jeho firemné skupiny Fischer.

Podnikanie v Nemecku od roku 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju činnosť potom rozvíja v Nemecku. Od mája 2010 do decembra 2012 sa podieľal na prevádzke tradičných českých reštaurácií pod značkou Zlatá Praha v Berlíne. Od roku 2011 spolupracuje Václav Fischer so spoločnosťou Student Agency a ponúka klientom v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku pobyty v Česku. Jeho nemecká firma Fischer Reisen zastupuje tiež rad významných cestovných kancelárií a pripravuje tiež nový projekt leteckých zájazdov. Václav Fischer sa opäť zaoberá podnikaním v leteckej doprave a poradenstvom v cestovnom ruchu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Městská část Praha 2, Václav Fischer: "Za všech okolností nezávislý", 20. 1. 2000
  2. Kubík, Jiří; Chochola, Jaromír: To, že nikomu nevadím, je bezvadná věc, říká Václav Fischer. MF Dnes, 1. 9. 1999, s. 8
  3. Konkursní noviny, Politik roku 2000 Václav Fischer bojuje v Čechách o svůj majetek, vydání č. 5 ze dne 5.3.2008
  4. Dopis Václava Fischera klientom Tomi Tour, zverejnený 20. 1. 2009 na stránke tomitour.com
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Václav Fischer na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]