Preskočiť na obsah

VSS Vintorez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
VSS Vintorez

VSS Vintorez (rusky: ВСС Винтовка Снайперская Специальная = puška ostreľovačská špeciálna, Винторез = závitník) je sovietska/ruská odhlučnená ostreľovačská puška, určená pre špeciálne vojenské, policajné a bezpečnostné jednotky. Zbraň bola vytvorená začiatkom 80. rokov v Ústrednom vedecko-výskumnom ústave presného strojárenstva (ЦНИИ Точного Машиностроения, ЦНИИ Точмаш) v Klimovsku pod vedením Petra Sedjukova (П. Сердюков). Spoločne so zbraňou bolo vytvorené špeciálne podzvukové strelivo kalibru 9×39 mm, odstreľovacie SP-5 a priebojné SP-6.

Zbraň VSS Vintorez má rovnakú konštrukciu ako útočná puška AS Val, rozdielom je len pažba ktorá je u AS Val oceľová sklopná.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

VSS Vintorez je automatická puška s uzamknutým záverom (princíp uzamknutia je podobný ako u zbraní Kalašnikov - otočný), pracujúca na princípe odberu plynov z hlavne. Plynový valec je umiestnený nad hlavňou a piest je pevne spojený s nosičom záveru. Bicí mechanizmus je priamobežný, úderníkového typu (podobný bicí mechanizmus má aj náš Sa vz. 58). Predná časť hlavne, od pripojenia plynového valca, má v sebe niekoľko radov špirálovito umiestnených otvorov, ktorými časť spálených plynov prechádza z dna drážok hlavne do integrovaného tlmiča hluku. Tlmič hluku je expanzný, s kovovými prepážkami. Plyny z hlavne sú odvedené do zadnej časti tlmiča a zníženie tlaku plynov prebieha už počas pohybu strely v hlavni, čo zvyšuje efektívnosť tlmenia hluku výstrelu. Tlmič je možné demontovať pre účely čistenia a prepravy, streľba bez tlmiča je zakázaná. Vlastná hlaveň je dlhá 200 mm a v skutočnosti nedosahuje ani do polovice dĺžky integrovaného tlmiča.

Pažba a pištoľová rukoväť sú drevené, skeletovej konštrukcie, integrované do jedného celku a, podobne ako tlmič, ľahko demontovateľné.

Zbraň je vybavená otvorenými mieridlami s nastavením do 400 metrov, primárnym zameriavačom je ale optický zameriavač PSO-1 so zámernou osnovou upravenou pre náboj SP-5 a SP-6 a štvornásobným zväčšením. Je možné použiť aj nočný optický zameriavač NSPU-3 s rovnakou úpravou.

Do zbrane je možné použiť zásobníky na 10 alebo na 20 nábojov. Primárnym režimom streľby je streľba jednotlivými výstrelmi, zbraň je ale schopná aj streľby dávkou. Pri streľbe dávkou výrazne klesá účinnosť integrovaného tlmiča hluku.

Dĺžka zbrane je 894 mm, dĺžka hlavne je 200 mm, hmotnosť s prázdnym zásobníkom je 2,6 kg, s nábojmi a optickým zameriavačom PSO-1 3,41 kg. Kapacita zásobníku je 10 alebo 20 nábojov. Teoretická rýchlosť streľby je 700 rán za minútu.Vzdialenosť mierenej streľby je do 400 metrov cez deň a 300 metrov v noci, reálne použitie sa dá predpokladať na vzdialenosť menej než 300 metrov (limitovaná je predovšetkým vplyvom vetra, tvarom balistickej krivky a dobou letu pomalej strely). Pre špeciálne operácie je možné rozmontovanú zbraň s dvomi zásobníkmi, denným zameriavačom PSO-1 a nočným zameriavačom NSPU-3 prepravovať v kufríku s rozmermi 450 x 370 x 140 mm.

Náboj[upraviť | upraviť zdroj]

Náboj 9×39 mm vznikol na základe náboja 7,62 × 39 mm vzor 43, s ktorým má podobnú dĺžku a vzhľad. Ostreľovacia strela SP-5 má hmotnosť 16,8 gramu, priebojná strela SP-6 má hmotnosť 16 gramov. Obe strely sú tvarovo optimalizované na podzvukovú rýchlosť a pri počiatočnej rýchlosti 280-300 ms-1 zabezpečujú efektívny dostrel do 400 metrov. Strela SP-6 prebíja na vzdialenosť 100 metrov oceľový plát hrubý 6 mm a je tvarovo optimalizovaná na prebíjanie ochranných "nepriestrelných" viest. Na vzdialenosť 200 metrov prebíja ochrannú vestu triedy 3 podľa normy GOST (tj. odolnú proti štandardnému strelivu 7,62x39 vz.43). Pre porovnanie, strela náboja 7,62×39 mm vz. 43 má hmotnosť 7,6 gramu a počiatočnú rýchlosť 710 ms-1.

Na náboj 9×39 mm boli skonštruované aj malorozmerné útočné pušky SR-3 Vichr a 9A-91 a bezhlučná ostreľovačská puška VSK-94 (ВСК-94) vychádzajúca z malorozmernej útočnej pušky 9A-91. Malorozmerná útočná puška SR-3 bola vyvinutá predovšetkým ako zbraň pre členov ochrany vysokých štátnych činiteľov Ruskej federácie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému VSS Vintorez

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]