Valve Corporation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Valve Software)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo spoločnosti

Valve Corporation (takziež Valve Software, veľakrát oslovované Valve) je americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá  vývojom počítačových hier a digitálnou distribúciou softvéru cez platformu Steam, ktorá sídli v Bellevue, Washington, USA. Kancelária pre Európsky trh, ktorá bola otvorená v roku 2012 v Luxembursku. Založená bola v roku 1996. Založili ju bývalí pracovníci Microsoftu Gabe Newell a Mike Harrington. Valve dobylo hernú scénu cez herné série Half-Life, Portal, Left 4 Dead, Counter-Strike. Taktiež vyvinuli Source engine, na ktorom väčšina spomenutých hier pracuje, softvérovú distribúciu Steam, čo viedlo ku konzole Steam Machine a operačnému systému SteamOS.

História[upraviť | upraviť kód]

Založenie firmy[upraviť | upraviť kód]

Valve bolo založené dlhoročnými pracovníkmi Microsoftu, Gabeom Newellom a Mikeom Harringtonom 24. augusta 1996 ako s.r.o. so základmi v Kirklande, Washington. Po začlenení do hernej scény, v apríli 2003, sa presťahovali do Bellevue, Washington.

Half-Life[upraviť | upraviť kód]

Po zabezpečení licencie na Quake engine (s pomocou ich známeho Michael Abrash pracujúceho v Id Software) na konci roku 1996, začali Gabe a Mike pracovať na Half-Life, ktorý bol pôvodne plánovaný na koniec roku 1997, ale odložil sa na 19. novembra 1998. Valve nabralo ľudí, ktorí stáli za Team Fortress módom do Quake-u. V máji 1998 s rozhodli vyvinúť samostatnú hru Team Fortress. Team Fortress Classic mod, ktorý bol portom originálneho módu, bol vydaný pre Half-Life v roku 1999. Gearbox veľmi prispel po vydaní Half-Life-u. Je zodpovedný za všetky rozšírenia Half-Life-u, Half-Life: Opposite Force a Half-Life: Blue Shift spolu s vydaním verzie pre herné konzoly (Sega Dreamcast a PlayStation 2), ktoré obsahovali tretí rozširujúci balík Half-Life: Decay, ktorý umožňoval hru na zdvojenej obrazovke.

Source Engine[upraviť | upraviť kód]

Po úspechu Half-Lifu tým Keirana Wrighta pracoval na módoch a na DLC-čkach, a taktiež Half-Life 2. Všetky súčasné hry Valve sú vytvorené na jeho Source engine. Valve vymyslelo (vytvorilo) 6 herných sérií – Half-Life, Team Fortress, Portal, Counter-Strike, Left 4 Dead a Day of Defeat. Valve podporuje aj modding jeho hier komunitou – najmä Counter-Strike: Global Offensive alebo v súčasnosti Dota 2. Valve takitež pokračuje s vývojom módu pre Warcraft III. Valve kúpilo Dotu a vyvynulo do plnohodnotnej samostatnej hry.

Akvizície a ocenenia[upraviť | upraviť kód]

Odkedy bolo Valve založené, tak v rozsahu ako aj v komerčnej hodnote sa expandovalo. 10. januára 2008 Valve oznámilo akvizícu Turtle Rock Studios. 8. Apríla 2010, Valve vyhralo súťaž s názvom March Mayhem pod časopisom The Escapist Magazine ako najlepší vývojar roku 2010, počas ktorej porazil Zyngu v semifinále, a následne BioWare vo finále.

V roku 2012, Valve získalo Star Filled Studios, dvojčlenné študio, čím si otvorili pobočku v San Franciscu. Ale, Valve zrušilo túto spoluprácu v auguste 2013, kvôĺi nízkemu obratu z prevádzky.

Sieťové útoky[upraviť | upraviť kód]

Vnútorná sieť Valve bola infliltrovaná dvakrát, a to v roku 2003, keď unikol Half-Life 2 a jeho podrobnosti o vydaní. Druhýkrát bolo infiltrované v roku 2011, keď databáza zákazníkov Steamu a oficiálne fóra boli ohrozené.

Súdne spory[upraviť | upraviť kód]

Valve Corporation vs. Activision Blizzard, Inc.[upraviť | upraviť kód]

V apríli 2009, Valve zažalovalo Activison Blizzard, ktoré získalo Sierra Entertainment po zlúčení jej materskej spoločnosti Vivendi Universal Games. Activision údajne odmietol zaplatiť Valve za spor Valve vs Vivendi. Activision zaplatil “len” 1,967,796 $ z 2,391,932 $ odmeny domietajúc zaplatiť zvyšok, pretože to Valve "vraj" získalo v minulých rokoch.

Blizzard Entertainment, Inc. vs. Valve Corporation[upraviť | upraviť kód]

Krátko na to, ako si Valve zaregistrovalo značku “DotA” kvôli zabezpečeniu si práv pre Dotu 2, DotA-Allstars, LLC a Defense of the Ancients, to zaregistrovalo ako “nepriateľskú ochrannú známku”. Ale, DotA-Allstars a LLC bolo predané Blizzard Entertainment, tvoriteľovi platformy pre Dotu, Warcraft III a jeho editoru prostredia, v roku 2011. Po odobrení práv pre Valve, Blizzard oponoval Valve v novembri 2011. 11. mája 2012 Valve spolu s Blizzardom vyhlásili, že tento spor úspešne vyriešili – Valve získalo práva na Dotu formálne, kým Blizzard získal práva na neoficiálne používanie tohoto názvu komunitou, čo viedlo k premenovaniu Starcraft II mapy Blizzard DOTA na Blizzard All-Stars. Blizzard All-Stars získalo svoju samostatnú podobu a taktiež sa dočkalo premenovania, Heroes of the Storm, 17. októbra 2013.

Ďalšie projekty[upraviť | upraviť kód]

Steam[upraviť | upraviť kód]

Valve oznámilo ich vlastnú hernú platformu Steam v roku 2002. Vtedy to vyzeralo len ako bežný “patchovací” program pre online hry, ale neskôr začalo fungovať ako náhrada World Opponent Network, a taktiež ako služba pre digitálnu distribúciou pre celú škálu hier.

Valve ukázalo podporu pre niektoré zo svojich hier, napríklad niekoľko updateov pre hru Team Fortress 2, spolu s novými mapami, novými hernými módmi, ďalšími zbraňami, achievementami, ďalšími hernými mechanikami, a v neposlednom rade obchod, ktorý predáva in-game predmety. Všetky tieto updaty sú povinné a zdarma, okrem in-game predmetov.

Na Steame je viac ako 9,000 dostupných hier (jún 2014) a v októbri 2010 Valve oznámilo viac ako 30 miliónov aktívnych užívateľov. Valve S. A. R. L. predáva hry pre hráčov z Veľkej Británie bez plného uplatnenia 20% DPH. Valve toto plánuje zrušiť od 1. januára 2015.

Steam Machine[upraviť | upraviť kód]

Newell bol veľmi kritický ohľadom Microsoftom vydaným operačným systémom Windows 8, pretože to vytvára “uzavretú” architektúru podobnú produktom Applu. Gabe verí (veril), že je to katastrofa v PC vesmíre. Gabe označil open-source platformu Linux ako ideálnu platformu pre Steam. Podľa neho je jediným problémom Linuxu veľmi málo hier.

V roku 2012 Valve oznámilo, že pracuje na hybride PC/konzola pre “obývačku”, taktiež podľa médií označovaný ako “Steam Box”. Ako predchodca pre Steam Machine, je SteamOS, zadarmo dostupný operačný systém založený na Linuxe, ktorý stavia na funkciách Steam klienta, čo zahŕňa mediálne funkcie, živé streamovanie v domácnosti, zdieľanie hier v rodine a rodičovskú kontrolu. SteamOS bol oficiálne oznámený v septembri roku 2013 ako prvý z viacerých oznámení ohľadom Steam Machine platformy spolu s jeho vlastným unikátnym ovládačom. Na začiatku leta 2014, Valve oznámilo, že ich vlastný Steam Machine bude odložený do roku 2015 kvôli problémom s ovládačom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]