Portal (počítačová hra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Portal
Základné informácie
Autor/Vývojár Valve Software
Vydavateľ Valve Software
Engine Source
Dátum vydania Xbox 360:
9. október 2007 (USA)
18. október 2007 (EUR)

Microsoft Windows (Retail):
9. október 2007 (USA)
18. október 2007
18. október 2007(AUS)
Microsoft Windows (Download):
9. október 2007

PlayStation 3:
11. december 2007 (USA)
14. december 2007 (EUR)
Žáner FPS Puzzle
Mód Singleplayer
Prístupnosť ESRB: T
Platforma PC (Linux[1], Windows), Xbox 360, PlayStation 3
Médium Blu-ray Disk, download, DVD
Minimálne požiadavky 1.7 GHz procesor, 512 MB RAM, grafická karta kompatibilná s DirectX 8, Windows 2000/XP/Vista
Odporúčaná konfigurácia Procesor Pentium 4 (3.0 GHz), 1 GB RAM, grafická karta kompatibilná s DirectX 9, Windows 2000/XP/Vista

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Portal je logicko-akčná počítačová hra žánru FPS vyvinutá a vydaná spoločnosťou Valve Software. Hráčova postava sa zhostí úlohy pokusnej osoby, ktorá pracuje vo firme Aperture Science Enrichment Center. Postava je vybavená zariadením Aperture Science Handheld Portal Device, s ktorým je možné vykonávať presun v priestore medzi portálmi.

Princíp hry[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvoríte vstup a druhý vstup portálu a môžete cez oba tieto vstupy ľubovoľne prechádzať. V hre bude veľká rozmanitosť úloh ktoré budete musieť pomocou tohto prístroja zvládnuť. Jednou z nich bude prejsť okolo automatickej palebnej vežičky. To zvládnete tým že nad ňou spravíte portál a pod krabicou spravíte portál. Krabica sa prepadne portálom a vyjde na druhej strane kde zhodí vežičku a vy môžete slobodne prejsť.

Technológie[upraviť | upraviť zdroj]


Hra je založená na Source engine a je súčasťou balenia hier Orange Box, obsahujúci okrem Portal-u aj Half-Life 2; Episode 1,2 a Team Fortress 2.

Schématický náčrt fyziky v hre.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku sa objavíte v "relaxačnej" komore, kde Vás po zobudení privíta GLaDOS, mechanický hlas/počítač ktorý Vás oboznamuje s princípom testu. Po skončení testu má byť subjekt (postava) zničená, no pomocou portálovej zbrane utečiete, a GLaDOS začne podnikať kroky proti Vám. Zo sterilného prostredia testovacích miestností sa dostanete do tajných zákutí a priestorov Aperture Science, nakoniec sa dostanete k samotnej GLaDOS, ktorú zničíte a objavíte sa vonku na zemi.

Hra dostala záhadný update, po ktorom sa v hre objavili rádiá, ktoré vydávali záhadné zvuky a Morseovu abecedu, ktorú sa podarilo rozlúštiť a v odkaze boli "vety", ktoré poukazujú na reštart zničenej GLaDOS. To znamená, že hra má pokračovanie, čo už oficiálne oznámilo Valve, a hra už aj vyšla. Pokračovanie sa odohráva stovky rokov od pôvodnej hry, Aperture Science je značne rozsiahlejšie. K pôvodným logickým úlohám pribudli zrkadlá, či interakcia s fyzikou a energiou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM2Mzk

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Video ktoré je si možné pozrieť tu [1]