Preskočiť na obsah

Portal 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Portal 2
Základné informácie
Autor/VývojárValve Corporation
VydavateľValve Corporation
DistribútorSteam, Electronic Arts
SériaPortal
EngineSource
Dátum vydaniaApríl 2011
Žánerlogická FPS
MódSingleplayer, Multiplayer
PlatformaLinux[1], Microsoft Windows, OS X, Playstation 3, Xbox 360
MédiumBluray, DVD, elektronická distribúcia
Minimálne požiadavkyOS: Windows XP, VistaSeven / Mac OS X (10.6.7)

Procesor: AMD 64 X2 / Pentium Dual-Core 2.0, min. 3 GHz / Intel Core Duo 2 GHz pre Mac
Paměť: 1 GB-RAM pre XP / 2 GB-RAM pre Vista/7/Mac OS

Grafika: 128 MB s podporou DirectX 9
Ďalšie odkazy
Web stránka hrythinkwithportals.com

Pozri aj Videoherný portál

Portal 2 je logická FPS počítačová hra vydaná spoločnosťou Valve Corporation v apríli 2011 a distribuovaná elektronicky cez službu Steam alebo v krabicovej verzii spoločnosťou Electronic Arts. Ide o pokračovanie pôvodnej hry Portal, ktorá bola v roku 2007 vydaná iba ako doplnok balíčka Orange box. Hlavnou postavou hry je opäť Chell, pôvodne iba testovací objekt v Aperture Science. Chell sa tentoraz prebúdza vo svojej stázovej komore a snaží sa už nadobro opustiť ruiny bývalého komplexu Aperture.

Hra novo tiež ponúka hru viacerých hráčov v kooperatívnom režime. Dvaja hráči môžu hrať za roboty Atlas a P-Body vytvorené GLaDOS za účelom výskumu bez rizika nevypočítateľných ľudských faktorov správania. Každý hráč má vlastnú portálovú pištoľ a prechádza jednotlivé miestnosti spoločne.

V hre, okrem GLaDOS (Ellen McLainová), zaznejú aj hlasy Wheatleyho (Stephen Merchant) a zakladateľa Aperture Science Cavea Johnsona (J.K. Simmons).

Aj pred svojím vydaním budila hra veľké očakávania a ihneď po uvedení sa dočkala v prvých recenziách takmer maximálnych ohodnotení.

Pointou hry je opäť vytváranie dvojice portálov, modrého a oranžového, ktoré sú medzi sebou prepojené. Pre vytvorenie portálov slúži jediný nástroj, zvaný ASHPD (Aperture Science Handheld Portal Device) alebo jednoducho Portálová pištoľ, ktorý vie vytvoriť oba portály na povrchu vytvorenom z mesačných kameňov. K dispozícii je neobmedzené množstvo "munície" pre vytváranie portálov. Hráč sa pohybuje po tzv. testovacích komorách alebo ruinách Aperture Science, kde sa ale vyskytujú aj tmavé plochy, na ktorých nemožno portál vytvoriť.

Po vytvorení oboch portálov možno prechádzať z jedného do druhého, eventuálne jeden umiestniť na zem a druhý na vyvýšené miesto a tak sa premiestňovať po priestoroch Aperture. Na konci každej komory je výťah do ďalšej úrovne, ale súčasťou testovacích komôr sú aj rôzne nástrahy ako nádrže s životu nebezpečnou tekutinou, posuvné steny / podlahy, automatické strieľne a pod. Portály zostávajú na svojom mieste, kým hráč znovu nevypáli pre vytvorenie portálu danej farby, kým neprejde silovým poľom alebo kým jeden z portálu nie je zahradený napr. pohybujúcou sa stenou.

Správnym vytvorením portálov možno využiť zachovania hybnosti, kedy platí fyzikálny zákon: "rýchlosť vstupu = rýchlosť výstupu ". V praxi to možno využiť pre skok z vyvýšeného miesta do jedného portálu a vysokú rýchlosť, ktorá pôvodne bola pádom, vyletieť z portálu druhého a doletieť tak na potrebné miesto. V priebehu hry sa nachádza aj situácia, kedy hráč musí skočiť do jedného portálu, vyletieť (napr. zo steny) z druhého a ešte pred dopadom vytvoriť niekde inde portál ďalší, z ktorého sa dostane ešte ďalej.

Novo sa v hre objavujú aj ďalšie prvky. Hnacie gély, oranžový pre zrýchlenie a modrý pre odrážanie. Hráč počas hry bude musieť využiť oboch pre dosiahnutie inak nedostupných miest, kombinovať ich použitie alebo využiť ich vlastností v spojení s portálmi. Gély prinášajú tak nové možnosti, kedy napr. hráč musí nielen portálmi dopraviť gél na danú plochu, ale ešte musí vytvoriť portály tak, aby mal dostatočnú plochu pre rozbeh a modrý (odrazový) gél na konci plochy.

Chell sa prebúdza vo svojej "ubytovni", ktorá je stázovým kontajnerom umiestneným medzi ďalšími tisíckami kontajnermi skôr obývanými testovacími subjektmi. Osamostatnené jadro pomenované Wheatley (nahovorený Stephenom Merchantom) pomôže Chell dostať sa von do ruín Aperture Laboratories. Potom, čo prejde niekoľkými zlyhávajúcimi a poničenými testovacími miestnosťami nájde portálovú zbraň, u ktorej sú k videniu kresby preživšieho bývalého vedca prezývaného Ratman, ktorý začal Chell po udalostiach z prvého dielu glorifikovať. Cesta ďalej však vedie cez bývalú miestnosť s GLaDOS, kde dôjde k nechcenému spusteniu studeného reštartu a počítač znova ožíva.

GLaDOS vrhne Chell do ďalších testovacích miestností, počas ktorých jej psychicky znemožňuje a satiricky si na nej vybíja svoju zlosť. V jednej z posledných testovacích miestností je Chell zachránená Wheatleym, s ktorým sa vydáva sabotovať obranný systém GLaDOS. Ten tvorí systém strieľní a neurotoxínu. Po splnení týchto úloh sa obaja vracajú späť až k samotnej GLaDOS. Chell pripojí Wheatleyho do systému a ten prevezme nad GLaDOS kontrolu a sám začne využívať jej telo. Ju samotnú zapojí do zemiaku (narážka na vedecké experimenty vykonávané deťmi rodičov pracujúcich v Aperture Science). GLaDOS ho však uráža, keď ho označuje za jadro, ktoré iba malo znížiť jej intelekt a tým ho označuje za procesor čírej blbosti. Wheatley, až doteraz skôr komik, sa nesmierne nahnevá a Chell spolu s GLaDOS zhodí do niekoľko kilometrov hlbokej šachty. Na konci šachty GLaDOS odnesie vták a Chell zisťuje, že sa nachádza v starom dole, ktorý zakladateľ Aperture Science, Cave Johnson prebudoval v pôvodné testovacie stredisko.

Testy, ktoré tu najprv robili astronauti a vrcholní športovci, neskôr dobrovoľníci a samotní vedci, boli založené na hrách s rôznymi druhmi gélov. Jeden z gélov bol vytvorený z prvkov Mesiaca, ktoré však boli jedovaté a ktorých účinkom Cave Johnson podľahol. Pred smrťou si však splnil svoj sen a preniesol osobnosť svojej ľudskej asistentky Caroline do počítača, čím stvoril samotnú GLaDOS, u ktorej sa vplyvom jeho nahratých správ začína táto osobnosť prejavovať. Po návrate späť do nových laboratórií sa Chell spolu s GLaDOS, čoby zemiakom, snaží zastaviť Wheatleyho, ktorý sústavne prestavuje a vytvára nové testovacie miestnosti, ničí celý komplex, ktorý už sám o sebe môže každú chvíľu explodovať. Plán GLaDOS, zničiť Whealteyho otázkou paradoxu však nevyjde a Chell musí plniť ďalšie Wheatleyho hádanky, ktoré však aspoň spočiatku postrádajú logiku, než začne čerpať inšpiráciu pri pôvodných miestností, ktoré navrhla ešte GLaDOS. Wheatley, pôvodne pomocník sa vplyvom systému mení v obdobu GLaDOS, nezaujíma ho nič iné ako testovanie a ďalší výskum. Keď už mu Chell prestane byť užitočná, rozhodne sa ju zabiť, ale tej sa podarí utiecť a dostať sa až do jeho "brlohu", ako sám Wheatley nazval centrálnu miestnosť. Wheatley sa na súboj s Chell pripravil, aby neurobil opäť podobné chyby ako GLaDOS v prvom diele. Pretože sa však celý komplex rozpadá, objaví sa medzera, ktorú je vidieť mesiac. Chell vypáli jeden portál pod Wheatleyho a druhý na mesiac a vplyvom úniku atmosféry sa na chvíľku dokonca objavia nad povrchom mesiaca, neďaleko miesta pristátia modulu Eagle z Apolla 11. GLaDOS medzitým prevezme kontrolu nad svojím telom a systémy Aperture a vtiahne Chell portály späť.

Chell sa na moment stretáva s Atlasom a P-body, robotmi, ktorí ju nahradia pre ďalší výskum. GLaDOS jej necháva vyjsť na povrch medzi rozkvitnuté polia a ešte za ňou vyhadzuje kocku spoločníčku.

Zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Prvý diel Portalu bol založený na študentskej hre Narbacular Drop, ktorá využívala jednoduchého systému portálu. Druhý diel bol inšpirovaný hrou Tag: The Power of Paint, kde hráč manipuloval s rôznymi druhmi farebných gélov o rôznych vlastnostiach.
  • Hra sa odohráva na pozadí udalostí série Half Life. V priebehu hrania možno nájsť odkazy na sériu Half-Life ako napr. nahratá správa Cavea Johnsona, ktorý hovorí o krádeži ich experimentov ľuďmi z Black Mesa (konkurenčný vedecký komplex z hry Half-Life) alebo dok lode Borealis v podzemnom komplexe, ktorá má hrať hlavnú úlohu v pripravovanej tretej epizóde Half-Life 2
  • Druhý diel tiež odkryl niektoré tajomstvá ohľadom hlavnej hrdinky Chell. Tá bola s najväčšou pravdepodobnosťou dcérou jedného z vedcov pracujúcich v Aperture Science počas 60. až 80. rokov (dôkazom je jej podpísaný projekt s prerasteným zemiakom). V komplexe zdržiavala a za nevyjasnených okolností sa stala testovacím subjektom. Ratmanom potom bola presunutá na prvé miesto v rebríčku ako najsľubnejší prípad pre vyriešenie prebiehajúcich udalostí. Niektoré časti dokonca naznačujú, že by mohla byť dcérou samotného Cavea Johnsona a Caroline.
  • Pružiny, ktoré Chell využíva pre pády z výšky boli pôvodne navrhnuté pre Combine Assassin, ženskú verziu nepriateľa v Half-Life 2.
  • Pred založením Aperture Science pôsobil Cave Johnson ako predajca sprchových závesov. (diplom v prijímacej miestnosti)

Zahraničný server združujúci výsledky hodnotenia hier rôznych tlačených aj internetových magazínov uvádza priemerné hodnotenie 95.68%. Server Metacritics uvádza výsledok 95%. V tuzemsku si Portal 2 získal ešte lepšie prvotné kritiky, keď sa k pomyselnému maximálnemu hodnoteniu priblížil ešte viac.

Slabé stránky

[upraviť | upraviť zdroj]
  • krátka herná doba (8 hodín)
  • priveľa "loading screens"

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. https://github.com/ValveSoftware/portal2

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Portal 2 na českej Wikipédii.