Team Fortress 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Team Fortress 2

Logo
Základné informácie
VydavateľValve Corporation
DistribútorValve Corporation
NávrhJohn Cook
Robin Walker
SériaTeam Fortress
EngineSource engine
Dátum vydania10. október 2007 (Steam)
9. apríl 2008 (fyzická verzia)
ŽánerFPS
Módmultiplayer
Prístupnosť
PlatformaMicrosoft Windows
macOS
Xbox 360
PlayStation 3
Linux
MédiumCD-ROM, Steam
Vstupklávesnica a myš / ovládač
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttps://www.teamfortress.com

Pozri aj Videoherný portál

Team Fortress 2 je tímová akčná hra pre viac hráčov z pohľadu prvej osoby vytvorená spoločnosťou Valve Corporation. Ide o pokračovanie hry Team Fortress Classic. Prvýkrát bola zverejnená ako súčasť balíku hier s názvom The Orange Box 10. októbra 2007 pre Windows a Xbox 360 a neskôr v krabicovej verzii alebo online cez distribučnú službu Steam. Hra je momentálne zdarma k stiahnutiu na Steame. Hlavnými vývojármi sú John Cook a Robin Walker, ktorý boli zároveň aj dizajnéri pôvodnej modifikácie Team Fortress pre Quake v roku 1996. V júni 2011 bola hra pre PC a MAC uvoľnená zdarma[1] a jej chod je podporovaný tzv. mikrotransakciami[2].

Predmety[upraviť | upraviť zdroj]

Predmety, medzi ktoré patria nové zbrane, klobúky (iba kozmetický účinok) a taunty.

Niektoré predmety môžu náhodne padnúť pri hraní, ale ďalšie predmety sú k dispozícií iba za peniaze, alebo výmenou. Niektoré unikátne predmety hráč môže dostať aj plnením úloh. (achievementov)

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

V tejto hre je celkom deväť herných postáv, ktoré sa delia do troch skupín - obranná, útočná a podporná.

Útočná skupina[upraviť | upraviť zdroj]

Scout[upraviť | upraviť zdroj]

Scout (prieskumník) je Američan (je z Bostonu) a je narýchlejšia postava v hre. Ako jediný má dvojitý skok, pri použití určitej zbrane (Atomizer) môže mať aj trojitý. Scout má však málo životov, takže ho každý môže veľmi jednoducho zabiť. Jeho základnou zbraňou na strednú vzdialenosť je pištoľ, na krátku potom používa brokovnicu a bejzbalovú pálku.

Soldier[upraviť | upraviť zdroj]

Soldier (vojak) je Američan a má raketomet a brokovnicu na strednú a dlhšiu vzdialenosť, lopata mu potom slúži na kratšiu vzdialenosť. Jeho výhodou je množstvo životov a schopnosť skákať vyššie pomocou vystrelenia rakety pod seba (Rocket Jump), nevýhodou je jeho rýchlosť (skôr pomalosť).

Pyro[upraviť | upraviť zdroj]

Záhadná postava bez známeho pôvodu s maskou kryjúcou pravú tvár pod ktorou vidí svet z dúhy (Pyroland). Pyro sa narodil ako zabijak s plameňometom,brokovnicou (alebo pištoľou na svetlice) a sekerou určenou pre okamžitú smrť. Cez jeho masku mu nie je rozumieť, čo je v hre používané ako vtip. Naviac dokáže odraziť Soldierove rakety, bomby, Sniperove šípy a iné projektily sekundárnou streľbou svojho plameňometu.

Obranná skupina[upraviť | upraviť zdroj]

Demoman[upraviť | upraviť zdroj]

Je Škót, ktorý má prekliate oko a nejde vyliečiť, zameriava sa hlavne na výbušné zbrane, granátomet a vrhač špeciálnych bômb (sticky bomb launcher), ktoré sa dokážu prilepiť na takmer hocijaký povrch a na povel odpáliť. Na krátku vzdialenosť poslúži rozbitá fľaška od whiskey (alebo meč, sekera). Vďaka jeho lepkavým bombám dokáže robiť väčšie skoky (Sticky Jump) podobne ako Soldier.

Heavy[upraviť | upraviť zdroj]

Heavy (Heavy Weapons Guy) je zo Sovietskeho zväzu, je veľmi silný, ale zároveň je najpomalšou postavou v hre. Ak spolupracuje s Medicom, môže byť veľmi ťažko zastaviteľný. Jeho hlavnou zbraňou je rotačný guľomet, ktorému hovorí Sasha, ďalej používa brokovnicu a svoje päste.

Engineer[upraviť | upraviť zdroj]

Engineer (inžinier) je z Texasu a je expert prevažne na stavanie tzv. Sentry gun (automatická strelňa) a Dispenserov (dáva spoluhráčom muníciu a životy), Engineerovi dáva metal (železo/kov)). Jeho hlavnou zbraňou je brokovnica a sekundárnou zbraňou je malá pištoľ, na blízko útočí svojím kľúčom, ktorý vie aj opravovať a vylepšovať svoje aj spojenecké budovy. Tímu pomáha tiež tým, že stavia teleporty, aby mohli byť na bojisku čo najskôr. K stavbe budov potrebuje železo (kov). Jeho nevýhodou je malý počet životov.

Podpora[upraviť | upraviť zdroj]

Medic[upraviť | upraviť zdroj]

Medic (doktor) je Nemec, ktorý sa zameriava hlavne na liečenie hráčov vo svojom tíme pomocou "Medi-Gunu" (je viac typov). Po určitej dobe liečenia môže dať Medic inému hráčovi "UberCharge", ktorý zaistí nesmrteľnosť na osem sekúnd. Na útok na diaľku používa špeciálnu zbraň, ktorou strieľa injekcie, na blízko používa lekársku pílu na rezanie kostí. Ostatné triedy volajú Medica stlačením klávesy E.

Sniper[upraviť | upraviť zdroj]

Sniper (odstreľovač) sa narodil na Novom Zélande ale vyrástol v Austrálii a je skvelý na dlhšiu vzdialenosť. Pomocou svojej sniperky môže dávať headshot, takže jednou ranou zabije hocijakého nepriateľa.[3] Ďalej má ešte SMG (samopal) a Kukri (mačeta).

Spy[upraviť | upraviť zdroj]

Spy (špión) je Francúz, ktorý sa môže pomocou svojich hodiniek stať na desať sekúnd neviditeľným a tým sa dostať nepriateľovi na základňu. Nevýhoda jeho neviditeľnosti je, že pri nej nemôže útočiť, tlačiť vozíky s bombou, nosiť nepriateľské kufríky ani zabrať kontrolný bod. Ďalej nosí aj nôž, ktorým pri zásahu zozadu spôsobuje okamžitú smrť[4](tzv. backstab). Môže sa prevliecť za akéhokoľvek nepriateľského hráča a dokáže tak spliesť aj nepriateľského Medica, aby ho liečil. Na dlhšiu vzdialenosť používa revolver. Spy dokáže Engineerove budovy zničiť pomocou svojho sapperu.

"Meet the..." videá[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Valve vytvorila 9 videí, ktoré popisujú vzhľad a vlastnosti všetkých postáv zastúpených v hre Team Fortress 2. Tieto videá sú dostupné na YouTube:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Team Fortress 2 je nyní zdarma
  2. Mann Co. Store
  3. Detailný popis herných tried - Sniper [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28].
  4. Detailní popis herných tried - Spy [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28].
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Team Fortress 2 na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]