Veľký piesočný ostrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Pohľad z Indian Head, Fraser Island v Queenslande v Austrálii
Vrak lode Maheno

Veľký piesočný ostrov (iné názvy: Fraser Island, Fraser, Great Sandy Island) je najväčší pieskový ostrov na Zemi s rozlohou 1 630 km². Od roku 1992 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fraser Island sa nachádza pri východnom pobreží Austrálie, približne 200 kilometrov na sever od Brisbane. Od pevniny ho delí úzky prieliv a na ostrov je možné sa preplaviť prievozom. Vozidlá bez náhonu všetkých štyroch kolies na ostrov nemajú prístup, keďže na ostrove takmer neexistujú spevnené komunikácie.

Niekoľko sladkovodných jazier na ostrove patrí k jazerám s najčistejšou vodou na svete. Najobľúbenejším jazerom je jazero McKenzie. Piesok pri jazere tvorí takmer čistý oxid kremičitý a je vhodný na čistenie vlasov, pleti, alebo klenotov.

Na ostrove sa nachádza približne 150-členná populácia divokého psa dinga. Táto populácia je jednou z posledných čistokrvných populácií dinga na svete a z toho dôvodu je psom vstup na ostrov zakázaný.

Jednou z atrakcií ostrova je aj silne skorodovaný vrak lode Maheno. Maheno ťahali v roku 1935 z Melbourne do Japonska, no cestou ju zastihol cyklón a bola vyvrhnutá na pláž na ostrove. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené na ňu už dnes vstupovať.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]