Žraločia zátoka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Svetové dedičstvo UNESCO
Žraločia zátoka (satelitná snímka)
Žraločia zátoka (mapa)

Žraločia zátoka (angl. Shark Bay) je veľký plytký záliv úplne na západe Austrálie asi 650 kilometrov od mesta Perth.

Táto odľahlá oblasť je taká pozoruhodná, že v roku 1991 bola pridaná do Zoznamu svetového dedičstva (Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru zaraďuje do Zoznamu svetového dedičstva miesta, ktoré majú mimoriadnu kultúrnu alebo prírodnú hodnotu). Dnes do Žraločej zátoky prichádza každý rok vyše 120 000 ľudí.

Flóra a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádzajú sa tu najväčšie pláne morskej trávy na svete. Oplývajú neobyčajnou rozmanitosťou druhov a zaberajú celkovú plochu vyše 4 000 kilometrov štvorcových. Iba Wooramel Seagrass Bank, pokryté morskou trávou, sa tiahne 130 kilometrov pozdĺž pobrežia. Morská tráva, ktorá je v skutočnosti kvitnúcim rastlinstvom, prispieva k obrovskej rôznorodosti podmorského života.

Mladé garnáty, maličké rybky a nespočetné množstvo ďalších morských živočíchov v nej nachádza útočište. Pláne pokryté morskou trávou poskytujú hojnosť potravy aj asi 10 000 dugongom, nazývaným tiež morské kravy. Tieto mierumilovné a zvedavé cicavce, ktoré vážia až 400 kilogramov, pomaly spásajú obrovské podmorské pastviny, niekedy vo vyše 100-členných čriedach. Oblasť severnej Austrálie od Žraločej zátoky na západe po Moreton Bay na východe je dnes domovom väčšiny dugongov na zemi. Ako to už napovedá názov, v tejto zátoke žije veľa žralokov, ktoré patria k viac než desiatim druhom. Je medzi nimi obávaný žralok tigrí i žralok veľrybí, ktorý nie je nebezpečný a je najväčšou rybou na svete. Žraloky sa delia o priestor s delfínmi, čo vyvracia názor, že tam, kde sú delfíny, nestretnete žralokov. Výskumníci zistili, že asi 70% delfínov v tejto oblasti má na tele jazvy po zuboch miestnych žralokov. K rozmanitosti živočíšnej ríše prispievajú tisíce vráskavcov dlhoplutvých, ktoré si tu robia zástavku pri každoročnom putovaní na juh, a približne rovnaké množstvo korytnačiek, ktoré sem každoročne prichádzajú na pláž klásť vajcia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]