Vietnamistika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vietnamistika (vietnamsky Ngành Việt Nam học) je vedný odbor, ktorý sa zaoberá lingvistikou, literatúrou a dejinami Vietnamu. Odborník vo vietnamistike je vietnamista.

Tento odbor je vo svete pomerne ojedinelý. V krajinách okrem Vietnamu je možné študovať vietnamistiku (Vietnamese studies) napríklad vo Francúzsku, USA, Spojenom kráľovstve a Česku (pôvodný odbor vietnamistika zanikol a v roku 2005 vznikol nový bakalársky program etnológia so špecializáciou vietnamistika).

Slovenskí vietnamisti[upraviť | upraviť kód]

Zo slovenských vietnamistov bol známy Ján Múčka, ktorý absolvoval tento odbor na Filozofickej fakulte UK v Prahe. V súčasnosti sa Vietnamom zaoberá vietnamista Ján Ičo, ktorý pôsobí na Ústave Ďalekého východu v Prahe (FF UK). Premetom jeho výskumu je najstaršia čínsky písaná literatúra na území Vietnamu a budhizmus v Indočíne. V zahraničí je známa dcéra Jána Múčku - Eva Antoshchenko Múčková, ktorá pôsobí na Inštitúte Ázijských a Afrických štúdií na Moskovskej univerzite. Medzi prvými absolventmi odboru Etnológia so špecializáciou vietnamistika je aj Stanislav Mištík, ktorý pôsobí v diplomacii.

Okrem vietnamistov sa Vietnamom zaoberal aj Michal Semotam, ktorý vydal Nový česko-vietnamský slovník, Vietnamsko-španielsku konverzáciu a Orientálne povesti.

Na Slovensku ide o pomerne ojedinelú špecializáciu, napriek tomu, že tu žije niekoľko tisíc vietnamských občanov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]