Vietnamistika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vietnamistika (vietnamsky Ngành Việt Nam học) je vedný odbor, ktorý sa zaoberá lingvistikou, literatúrou a dejinami Vietnamu. Odborník vo vietnamistike je vietnamista.

Tento odbor je vo svete pomerne ojedinelý. V krajinách okrem Vietnamu je možné študovať vietnamistiku (Vietnamese studies) napríklad vo Francúzsku, USA, Spojenom kráľovstve a Česku (pri FF UK v Prahe pôvodný odbor vietnamistika zanikol a v roku 2005 vznikol nový bakalársky program etnológia so špecializáciou vietnamistika). Vietnamistiku je možné študovať na Seminári vietnamských štúdií na FF MU v Brně a na Katedre ázijských štúdií FF UPOL v Olomouci. Na slovenských akademických pracoviskách vietnamstika ako samostatný štúdijný odbor neexistuje.

Slovenskí vietnamisti[upraviť | upraviť kód]

Zo slovenských vietnamistov bol známy Ján Múčka, ktorý absolvoval tento odbor na Filozofickej fakulte UK v Prahe. Dcéra Jána Múčku - Eva Antoshchenko Múčková, pracuje na Inštitúte Ázijských a Afrických štúdií na Moskovskej univerzite. Na Ústave ďalekého východu FF UK v Prahe v rokoch 2004-2015 pôsobil Ján Ičo.

Okrem vietnamistov sa Vietnamom zaoberal aj Michal Semotam, ktorý vydal Nový česko-vietnamský slovník, Vietnamsko-španielsku konverzáciu a Orientálne povesti.

Na Slovensku ide o pomerne ojedinelú špecializáciu, napriek tomu, že tu žije niekoľko tisíc vietnamských občanov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]