Vilniuska univerzita

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vilniuska univerzita
(Vilniaus universitetas)

Motto
Hinc itur ad astra
Iné názvy
Latinský názovUniversitas Vilnensis
Základné informácie
PolohaVilnius, Litva
SkratkaVU
Rok založenia1579
Vedenie
RektorRimvydas Petrauskas
KancelárRaimundas Balčiūnaitis
Štatistické údaje
Počet zamestnancov3 095
Počet študentov24 716
Pregraduálni študenti13 521
Postgraduálni študenti7 071
Doktorandi804
Rozpočet45 632 000 eur
Kontaktné údaje
Telefón+370 5 219 3277
Oficiálny webwww.vu.lt

Vilniuska univerzita (po litovsky: Vilniaus universitetas) je jedna z najstarších univerzít vo východnej Európe a najväčšia a najvýznamnejšia univerzita v Litve. Vznikla roku 1579 povýšením jezuitskej akadémie, ktorá vo Vilniuse fungovala od roku 1570, na univerzitu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Jezuiti v roku 1573 z Litvy odišli a školu zdedil štát. Dlho bola táto univerzita jedinou univerzitou v Litve. Jej sláva sa čoskoro dostala aj za hranice štátu. Na škole vyučovali profesori z Anglicka, Škótska, Talianska, Dánska a iných západoeurópskych krajín. Študovali tu študenti z rôznych štátov sveta. V roku 1832 podľa nariadenia cára Mikuláša I. univerzitu zatvorili. Dôvodom bolo podozrenie, že univerzita je centrom revolučného hnutia litovského obyvateľstva. Svoju činnosť obnovila až v roku 1919.

Úspešní absolventi univerzity[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi úspešnými absolventami Vilniuskej univerzity boli mnohí literáti – poľský básnik Adam Mickiewicz a iní.

Architektúra stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Za viac ako štyri storočia sa univerzita rozšírila. Dnes sa jej budovy nachádzajú nielen v Starom meste (dvanásť budov), ale aj za hranicami mesta. Umelecky hodnotný je najmä veľký hlavný dvor Vilniuskej univerzity. Je vytvorený z najstarších budov univerzity, ktorých história siaha až do 16. storočia, ale aj z budov postavených o tri storočia neskôr – v 19. storočí. Súčasťou tohto komplexu je aj kostol so zvonicou sv. Jána. Zlúčenie architektonických štýlov – renesancie, baroka a klasicizmu – sa odzrkadlil hlavne v architektúre univerzitného dvora. Arkády, nachádzajúce sa na dvore, dodávajú budove univerzity typický nádych talianskych budov z obdobia renesancie. Na pamätných tabuliach umiestnených na fasáde Kostola sv. Jána a na budovách univerzity sú mená profesorov a rektorov, ktorí preslávili Vilniusku univerzitu.

Knižnica univerzity bola založená roku 1580. Skladá sa z niekoľkých sál, vyzdobených v rôznych architektonických štýloch. Najstaršou sálou je Sála Smugleviča, ktorú vyzdobil Franciszek Smuglewicz, autor obdivuhodných fresiek s náboženskou tematikou, okrášľujúce strop a steny sály. V 20. storočí boli fresky zreštaurované.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes sa v Sále Smugleviča nachádza stála expozícia unikátnych rukopisov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]