Vlajka Európy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Európskej únie
Pomer strán: 2:3
Pomery vzdialeností na vlajke

Vlajka Európy pozostáva z kruhu 12 hviezd na modrom poli. Je vlajkou a symbolom Rady Európy a Európskej únie. Vlajka má reprezentovať všetky národy Európy, preto je počet hviezd nemenný.

Hoci je vlajka najviac v povedomí ako vlajka Európskej únie, pôvodne bola používaná Radou Európy a mala reprezentovať celú Európu, nie konkrétnu organizáciu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Podoba vlajky bola Radou Európy prijatá 8. decembra 1955 a navrhol ju hlavný herold Írska Gerard Slevin. Symbolom Európskeho spoločenstva sa vlajka stala v roku 1984, 26. mája 1986 bola vztýčená pri budove Berlaymont, sídle Európskej komisie. Európska únia, vytvorená na základe Maastrichtskej zmluvy v roku 1992, ktorá Spoločenstvo nahradila, prevzala tiež jeho vlajku.

Krajiny EÚ používajú vlajku mnohými spôsobmi, tu na evidenčnej tabuľke vozidla na Slovensku.

Vlajka je vyobrazená na prednej strane všetkých eurobankoviek, na minciach je len kruh 12 hviezd. Je súčasťou evidenčných tabuliek vozidiel v EÚ.

Počet hviezd[upraviť | upraviť zdroj]

Počet hviezd je ustálený na dvanástich a nesúvisí s počtom členov Európskej únie. V roku 1953 mala Rada Európy 15 členov. Bolo navrhnuté, aby budúca vlajka mala jednu hviezdu pre každého člena, přičom by sa počet pri prijatí nových členov už nemenil. Proti tomu sa postavilo Západné Nemecko, pretože jedným z členov Rady bolo sporné územie Sársko a vlastná hviezda by vyvolávala dojem samostatnosti územia. V tejto súvislosti Francúzsko protestovalo proti 14 hviezdam, pretože by to vyvolalo predstavu pohltenia Sárska Nemeckom. Je mýtom, že by potom taliansky zástupca protestoval, že 13 je nešťastné číslo a poukazoval na skutočnosť, že pôvodná vlajka Spojených štátov mala tento počet hviezd.

Dvanástka bola prijatá bez politických súvislostí ako symbol dokonalosti a úplnosti [1] a vzhľadom k jeho všadeprítomnosti v európskej kultúre a tradíciách, napríklad:

Arsene Heitz, autor vlajky, uvádza, že pri jej navrhovaní sa inšpiroval textom 12. kapitoly biblickej knihy Zjavenia, ktorá zobrazuje ženu s dvanástimi hviezdami okolo hlavy. Tento symbol je v európskom umení často spojený tiež so zobrazením Panny Márie práve s dvanástimi hviezdami okolo hlavy, modrá je pritom tiež v umení chápaná ako jeden z Máriiných atribútov.

Časté chyby[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúce ukážky predstavujú časté chyby v súvislosti s vlajkou Európy, resp. Európskej únie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The European Flag [online]. [Cit. 2012-06-24]. Dostupné online. (anglický)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Vlajka Evropské unie na českej Wikipédii a Flag of Europe na anglickej Wikipédii.