Vlajka Indie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Indická vlajka
Vztýčená Indická vlajka

Vlajka Indie – tvoria ju tri vodorovné pásy: šafranová, biela a zelená. V bielom páse je modré koleso – čakra (slnko s lúčmi). Vlajka je podobná vlajke Nigeru, vlajke Írska a vlajke Pobrežia Slonoviny.

Historické súvislosti[upraviť | upraviť zdroj]

V 19. storočí založili Briti v Indii kolóniu a spravovali ju až do roku 1947, keď India získala nezávislosť. Vlajka vznikla práve počas zápasu o nezávislosť, ktorý viedol Mahatma Gándhí. Pôvodná britská kolónia sa rozdelila na dve nezávislé krajiny – prevažne hinduistickú Indiu a prevažne moslimský Pakistan.

Interpretácie[upraviť | upraviť zdroj]

Šafranovo žltý pruh vlajky predstavuje hinduistickú vieru, zelený pruh zastupuje moslimov a biela na strednom pruhu je farbou mieru.

Iná interpretácia vraví, že šafranová je farbou odvahy a obetovania, biela je farbou mieru a pravdy a zelená farbou viery a rytierskosti. Koleso v strede je starobylým znakom brahmanizmu. Nazýva sa aj Dharma Chakra (Koleso zákona) a jedným z atribútov boha Višnu. Jeho dvadsaťštyri vnútorných polí predstavuje počet hodín dňa, nekončiaci chod života a modrá farba kolesa je farbou mora a oblohy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vlajka Indie