Vlajka Mozambiku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Mozambiku

Vlajka Mozambiku má tri vodorovné pruhy, zelený, čierny a žltý, oddelené od seba úzkymi bielymi prúžkami (v pomere 10:1:10:1:10). Od žrdi je do vlajkového listu vsunutý červený rovnoramenný trojuholník. V ňom je žltá päťramenná hviezda, na nej biela roztvorená kniha a cez ňu ležia skrížené čierna puška a motyka. Tieto tri figúry, prevzaté zo štátneho znaku, presahujú do trojuholníkového poľa.

Zelená farba symbolizuje rastlinné bohatstvo a blahobyt, biela spravodlivosť a mier, červená revolúciu, ozbrojený boj za národne oslobodenie a proti kolonializmu, žltá nerastné zdroje krajiny. Kniha je symbolom vzdelania, puška predstavuje obranu a bdelosť, motyka roľníctvo a poľnohospodársku výrobu. Žltá hviezda pripomína záväzok budovať socialistickú ekonomiku a spoločnosť.

Vlajka bola zavedená roku 1983 rozhodnutím 4. kongresu vládnucej strany FRELIMO (Front národného oslobodenia Mozambiku) a nadväzuje na vlajku tejto národne oslobodeneckej organizácie zo šesťdesiatych rokoch (v rokoch 1974 – 1975 to bola dokonca neoficiálna vlajka Mozambiku). Nahradila mozambickú štátnu vlajku s vejárovým usporiadaním pruhov, ktorá sa používala v rokoch 1975 – 1983.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]