Vlci a ovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlky a ovce

Vlci a ovce
Základné informácie
VydavateľPublic domain
Počet hráčov2

Vlky a ovce je tradičná abstraktná dosková hra pre dvoch hráčov, ktorá pochádza z Európy. Táto hra sa v rôznych obmenách hrá po celom svete.

V rôznych krajinách je hra známa pod rôznymi názvami. V niektorých zahraničných názvoch a variantoch hry sú oproti slovenskej verzii vlky a ovce nahradené inými zvieratami. Napríklad v anglickej verzii (Fox and geese) je namiesto dvoch hracích kameňov predstavujúcich vlkov v slovenskej verzii, použitý jeden hrací kameň predstavujúci líšku a kamene predstavujúce ovce sú nahradené husami.

Vo Veľkej Británii je hra známa ako Fox and geese, vo Francúzsku ako Renard et les poules, v Taliansku ako Lupo e pecore, v Nemecku ako Fuchs und Gänse, v Holandsku ako Schaap en wolf, vo Švédsku ako Räfspel, v Islande ako Refskak a v Rusku ako Volk i ovtsy.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hra pochádza pravdepodobne zo Škandinávie, kde bola známa pod názvom Halatafl. Najstaršia písomná zmienka o tejto hre je v islandskej ságe Grettis, ktorá pochádza zo 14. storočia. Hra Halatafl je považovaná za nástupcu staršej škandinávskej hry Hnefatafl.

Anglická verzia tejto hry bola obľúbenou zábavou kráľovnej Viktórie.[1]

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Pravidlá hry sa pre jednotlivé varianty mierne líšia. Hracia doska má obvykle tvar kríža a obsahuje 33 priesečníkov po ktorých sa pohybujú hracie kamene. Počet a rozloženie kameňov závisí od konkrétnej varianty. Obvykle sa používajú 2 hracie kamene vlka a 20 kameňov oviec. V niektorých variantoch je vlk len jeden a počet oviec je menší.

Jeden z hráčov hrá za vlky, druhý za ovce. Obaja hráči sa striedajú v jednotlivých ťahoch, pričom v každom ťahu hráč vykoná pohyb jedným zo svojich hracích kameňov. Vlk môže vykonať pohyb o jedno pole v ortogonálnom smere. Ovca môže vykonať pohyb o jedno pole v ortogonálnom smere, ale nemôže vykonať pohyb vzad (iba vpred alebo do strán).

Vlk môže preskočiť ovcu rovnakým spôsobom ako v dáme a tým ju vyradiť z hry.

Cieľ hry[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľom hry pre hráča s ovcami je zablokovať vlky tak, aby sa nemôhli pohnúť z miesta, alebo dosiahnúť určité miesto na hracej ploche. Cieľom hry pre hráča s vlkmi je vyradiť z hry všetky ovce, alebo zabrániť ovciam dosiahnúť určité miesto na hracej doske.

Rôzne varianty rozloženia hracích kameňov.

  x x x       x x x       x x x       x x x       x x x
  x x x       x x x       x x x       x x x       x x x 
x x x x x x x   x x x x x x x   x x x x x x x   x x x x x x x   x x x x x x x
. . . o . . .   x x x x x x x   x x x x x x x   x x . o . x x   x . . . . . x
. . . . . . .   . . o . o . .   . . . . . . .   . . . . . . .   . . . o . . .
  . . .       . . .       . . .       . . .       . . . 
  . . .       . . .       o . o       . . .       . . .
Štartovacia pozícia hry Vlk a psy

Vlk a psy[upraviť | upraviť zdroj]

Vlk a psy je iná verzia hry Vlky a ovce. Hrajú ju predovšetkým deti, pretože skúsenejší hráči vedia, že pri správnom postupe psov, nemôže vlk nikdy vyhrať.

Hracia doska tejto varianty má štvorcový tvar a obsahuje 8x8 polí. Jeden z hráčov má k dispozícii 4 hracie kamene psov, druhý má 1 hrací kameň vlka. Hracie kamene sa pohybujú diagonálne o jedno pole, ale psy nesmú vykonať pohyb vzad. V hre nie je možné zabrať (preskočiť) súperov kameň. Cieľom hry pre vlka je dostať sa na opačný koniec hracej dosky. Cieľom psov je zablokovať vlka tak, aby sa nemohol pohnúť z miesta.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Sackson, Sid (1991). The Book of Classic Board Games. Klutz Press, Palo Alto, CA. ISBN 0-932592-94-5.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]