Vorvaňovec anarnak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vorvaňovec anarnak

Vorvaňovec anarnak na známke z Faerských ostrovov.
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hyperoodon ampullatus

Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vorvaňovec anarnak alebo anarnak zobatý alebo vorvaňovec zobatý (lat. Hyperoodon ampullatus) je druh morského cicavca z čeľade Ziphiidae.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Vorvaňovec anarnak je svojím výskytom viazaný na chladné a mierne vody severného Atlantiku a Pacifiku.

Jeho životný priestor siaha od Davisovho prielivu a pobrežia Nového Škótska cez severný Atlantik, Island a Faerské ostrovy až po Špicbergy a Britské ostrovy.

Opis a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Porovnanie s človekom

Vorvaňovec anarnak dorastá do dĺžky 8 - 10 metrov. Samice bývajú v priemere o jeden meter menšie. Hmotnosť sa pohybuje medzi 6 - 7 tonami. Telo vorvaňovca anarnaka je pomerne zavalité, s klenutou hlavou a výrazným zobákom. Dospelé zvieratá sú svetlo šedé s bielym bruchom, mladý jedinci sú podstatne tmavší. Žije v skupinách od päť do dvadsať kusov, pričom mimo dobu rozmnožovania žijú samci a samice s mláďatami oddelene. Hlavnou potravou anarnaka sú hlavonožce, ktoré loví aj v hĺbkach okolo 1 km. Pod vodou vydrží bez nadýchnutia až 20 minút a v tomto smere ho prekoná len vorvaň.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]