Vorvaňovec anarnak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
vorvaňovec anarnak
Faroe stamp 200 Hyperoodon ampullatus.jpg
Vorvaňovec anarnak na známke z Faerských ostrovov.
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hyperoodon ampullatus
Cetacea range map Northern Bottlenose Whale.PNG
Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vorvaňovec anarnak alebo anarnak zobatý alebo vorvaňovec zobatý (lat. Hyperoodon ampullatus) je druh morského cicavca z čeľade Ziphiidae.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Vorvaňovec anarnak je svojím výskytom viazaný na chladné a mierne vody severného Atlantiku a Pacifiku.

Jeho životný priestor siaha od Davisovho prielivu a pobrežia Nového Škótska cez severný Atlantik, Island a Faerské ostrovy až po Špicbergy a Britské ostrovy.

Opis a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Porovnanie s človekom

Vorvaňovec anarnak dorastá do dĺžky 8 - 10 metrov. Samice bývajú v priemere o jeden meter menšie. Hmotnosť sa pohybuje medzi 6 - 7 tonami. Telo vorvaňovca anarnaka je pomerne zavalité, s klenutou hlavou a výrazným zobákom. Dospelé zvieratá sú svetlo šedé s bielym bruchom, mladý jedinci sú podstatne tmavší. Žije v skupinách od päť do dvadsať kusov, pričom mimo dobu rozmnožovania žijú samci a samice s mláďatami oddelene. Hlavnou potravou anarnaka sú hlavonožce, ktoré loví aj v hĺbkach okolo 1 km. Pod vodou vydrží bez nadýchnutia až 20 minút a v tomto smere ho prekoná len vorvaň.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]