Vuvuzela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vuvuzela

Vuvuzela (v jazyku tswana: Lepatata) je africký ľudový hudobný nástroj, ktorý bol v minulosti používaný k vzájomnému zvolávaniu občanov. Je to roh, dnes obvykle vyrábaný z plastu a je približne meter dlhý[1]. Tento nástroj používajú najčastejšie futbaloví fanúšikovia z Juhoafrickej republiky, predovšetkým na významnejších športových podujatiach.

Používanie vuvuziel vyvolalo kontroverzie.[2] Pri fúknutí vydáva hlboký monotónny zvuk prirovnávaný k sloniemu trúbeniu alebo veľkému roju rozzúrených včiel. Na nepríjemné hlasné trúbenie si sťažovali niektorí nejuhoafrickí hráči, tréneri, diváci a fanúšikovia pri zápasoch Majstrovstiev sveta vo futbale 2010 (pri ústí rúrky dosahuje zvuk približne 130 decibelov). Kvôli nim sa hráči nemôžu dohovárať medzi sebou na ihrisku a nepočujú rozhodcu. Na vuvuzely si sťažujú televízne spoločnosti[3]. Federácia FIFA sa zaoberala návrhom na zakázanie všetkých vuvuziel pri futbalových zápasoch, [4] nakoniec ale FIFA a organizačný výbor rozhodli, že ich používanie pri zápasoch nezakážu.[5].

Veľvyslanec USA v Pretórii s vuvuzelou

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SouthAfrica.info, [online]. Brand South Africa, Big Media Publishers, rev. 2009-05-20, [cit. 2010-06-12]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Blasts of joy as vuvuzelas unbanned [online]. . Dostupné online. (anglicky)
  3. http://wiki.aktualne.centrum.cz/ms-futbal/vuvuzela/
  4. V is Vuvuzela [online]. FIFA, [cit. 2010-06-12]. Dostupné online. (anglicky)
  5. http://fotbal.sport.cz/ms-ve-fotbale/perlicky/170737-video-lide-na-celem-svete-vuvuzely-milujem-preto-je-zakazovať-nebudeme-tvrdi-organizátori-ms.html[nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vuvuzela

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vuvuzela na českej Wikipédii.