Preskočiť na obsah

Warez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Warez je termín počítačového slangu označujúci autorské diela, s ktorými je nakladané v rozpore s autorským právom. Slovo bolo vytvorené odvodením z množného čísla anglického slova software nahradením písmena "s" za písmeno "z" - wares → warez. Najčastejším spôsobom šírenia warezu je dnes internet. S warezom je spojená výrazná internetová subkultúra a slovo warez sa okrem označenia samotných dát používa aj pre túto kultúru.

Ľudia, zaobchádzajúci s warezom, bývajú označovaní ako softvéroví piráti. Toto expresívne označenie presadzujú hlavne organizácie zastupujúce záujmy držiteľov autorských práv.

Druhy warezu[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa druhu býva warez rozdeľovaný na:

 • appsaplikácie: vo všeobecnosti maloobchodné verzie softvérových balíkov
 • crackscracky: záplaty určené na pozmenenie skúšobnej verzie programov na plné alebo na obídenie protipirátskej ochrany
 • keys/key generators - inštalačné a registračné kľúče: kľúče k inštalačným programom alebo ich generátory, ktoré umožňujú nelegálne nainštalovať program alebo odstránia obmedzenia skúšobnej verzie programu
 • gamespočítačové hry: počítačové hry a hry pre hracie konzoly
 • moviesfilmy: pirátske filmy
 • music/mp3sMP3-ky: pirátske albumy, single alebo iné hudobné formáty distribuované vo forme hudobného formátu MP3
 • books/ebooks/e-books/tutorialsknihy: do tejto kategórie spadajú pirátske eknihy, naskenované knihy, komiksy, manga a Tutorialy k programom.

Spôsob činnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Typický priebeh šírenia warezu:

 1. Vydá sa nejaká očakávaná verzia komerčného softvéru.
 2. Warezová skupina využije svoje kontakty na to, aby získala kópiu ešte pred vydaním (alebo odcudzí nosič dát z továrne, kde sa vyrába).
 3. Softvér odovzdá skúsenému programátorovi (crackerovi), ktorý zo softvéru odstráni ochranu proti kopírovaniu.
 4. Uvedie ho na hlavné servery tzv. Topsites.
 5. Potom ho rozdistribuujú tzv. kuriéri na mnoho FTP serverov po celom svete.

Následkom toho sa nelegálne kópie programu bežne objavia v rovnaký deň ako oficiálne vydanie (tzv. deň 0, 0-day), niekedy dokonca ešte skôr.

V súčasnosti význam uvedenej distribučnej cesty warezu klesá. Predovšetkým pri filmoch sa rádovo väčší objem dát šíri po P2P sieťach.

Warezové verzie komerčného softvéru sa obyčajne vydávajú v dvoch podobách: plné a tzv. rip (orezané). Ripverzia je menšia, neobsahuje zvyšné časti, napr. PDF príručku, v prípade počítačových hier v ripverzii obvykle chýbajú vložené videosekvencie. Plné verzie sa obvykle šíria ako obrazy CD-ROM či DVD diskov (tzv. BIN, MDS či ISO súbory).

Filmové pirátstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo roku 1998 sa začali objavovať nelegálne kópie očakávaných filmov ešte pred ich premiérou. Tie sa šíria v rôznych podobách (najčastejšie DVD-Rip, DivX, VCD atď.), pričom podľa toho, ako vznikli, sa rozlišuje niekoľko druhov

 • „CAM“ (veľmi bežný) – niektorý z divákov nahrá film premietaný v kine na videokameru. Taká kópia má obvykle veľmi zlú kvalitu, niekedy sa v obraze objavujú siluety divákov z nižších radov, zvuk je nekvalitný apod.
 • „Telesync“ (bežný) – podobne ako kinorip je obraz nahraný kamerou z premietaného obrazu, ale zvuk je nahraný oddelene profesionálnym mikrofónom. Zvuk je s obrazom neskôr zosynchronizovaný.
 • „Telecine“ (veľmi vzácny) – film je snímku po snímke prevedený z filmového pásu do digitálnej podoby pomocou špecializovaného zariadenia, podobného tomu, ktorým sa profesionálne prevádzajú filmy do digitálnej podoby pre DVD.
 • „Workprint“ (vzácny) – skoršia verzia filmu, obvykle ešte bez niektorých dodatočných efektov, často sa líši od konečnej podoby.
 • „Screener“ (bežný) – prvé vydanie filmu (obvykle na DVD), posielané napr. kritikom pre recenzovanie apod. Taká kópia obvykle obsahuje správu typu „sledujete propagačnú verziu filmu, ak ste tento film zakúpili v obchode, kontaktujte prosím 1-800-NO-COPIES.“
 • „DVD-Rip“ (veľmi bežný) – konečná verzia filmu vydaná na DVD, nelegálne kópie sú typicky šírené ešte pred tým, než je film k dispozícii v príslušnom regióne (pozri regióny DVD).

Motivácia a etická stránka warezu[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od pirátskych predajcov CD nemajú warezové skupiny zo svojho počínania žiadny finančný zisk. Motivácia týchto skupín môže byť rôzna, obvykle je založená na „povesti“ – skupiny medzi sebou súperia – čo najskoršie kvalitné vydanie sa v komunite vníma ako úspech.

Oproti iným porušeniam zákona (napr. krádeži) sa porušovanie autorského práva vníma rozporuplnejšie, zvlášť keď z neho páchateľom neplynie finančný prospech. Členovia warezových skupín často vnímajú svoje konanie ako prospešné. Ospravedlňujú sa napr. údajnou nemožnosťou vynucovania si autorských práv a nemožnosťou zdieľať informácie s tými, ktorí si ich nemôžu dovoliť získať inak. Tvrdia, že vydanie warezovej verzie môže v skutočnosti zvýšiť hodnotu softvéru tým, že sa zvýši jeho popularita.

Taktiež mnoho užívateľov, ktorí software získavajú z warez zdrojov, je presvedčených, že nikomu neškodia. Ich najčastejším argumentom je, že keby softvér nezískali ako warez, neboli by si ho ani kúpili. Teda tvorca programu o nič neprišiel.

Legálnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vo väčšine západných krajín je tvorba a distribúcia warezu nelegálna, v chudobnejšom treťom svete či socialistických krajinách však býva buď celkom legálna, alebo prinajmenšom voľne trpená až celkom ignorovaná.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]