Web site

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Webové sídlo)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Web site alebo website (do slovenčiny prekladané ako: webové sídlo, sídlo web, webová lokalita, webové miesto, web, jazykovo nevhodne: web sídlo/websídlo, web lokalita, websajt/web sajt, nejednoznačne: webové stránky/webová stránka, nejednoznačne a jazykovo nevhodne webstránky/webstránka/web stránky/web stránka, nejednoznačne: internetové stránky/internetová stránka) je súbor webových stránok (web pages), zvyčajne v rámci jednej domény na internete.

Pod webovou stránkou tvoriacou website sa tu rozumie dokument zvyčajne v jazyku HTML/XHTML dostupný pomocou HTTP protokolu, ktorý prenáša informácie z webového servera website a zobrazuje stránku v používateľovom webovom prehliadači.

Všetky website sa súhrnne nazývajú World Wide Web.

Zvyčajne website majú svoju adresu v sieti internet tzv. internetová doména.

K stránkam (pages) na web site sa zvyčajne pristupuje zo spoločného koreňového URL zvaného domovská stránka (z angl. homepage) a zvyčajne sú uložené na fyzicky rovnakom webovom serveri. Sú organizované do hierarchie pomocou URL, hoci hyperlinky medzi nimi ovplyvňujú pohľad používateľa na celkovú štruktúru a webová premávka tečie medzi rôznymi časťami web site. Orientáciu používateľa zabezpečuje na web site navigácia webového sídla. Medzi navigačné nástroje patrí napr. mapa stránok a pod.

Niektoré web sites vyžadujú registráciu, aby sa umožnil prístup k ich kompletnému obsahu. Príkladom sú stránky Intranetu alebo poskytujúce správy zo Slovenska, pornografiu, spravodajstvo, herné lokality, webové fóra, webové emailové služby a pod.