Web site

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Webové sídlo)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Web site alebo website (do slovenčiny prekladané ako: webové sídlo, sídlo web, webová lokalita, webové miesto, web, jazykovo nevhodne: web sídlo/websídlo, web lokalita, websajt/web sajt, nejednoznačne: webové stránky/webová stránka, nejednoznačne a jazykovo nevhodne webstránky/webstránka/web stránky/web stránka, nejednoznačne: internetové stránky/internetová stránka) je súbor webových stránok (web pages), zvyčajne v rámci jednej domény na internete.

Webová stránka je dokument zvyčajne v jazyku HTML/XHTML dostupný pomocou HTTP, protokolu, ktorý prenáša informácie z webového servera webovej lokality a zobrazuje sa v používateľovom webovom prehliadači.

Všetky verejne dostupné webové lokality sa súhrnne nazývajú World Wide Web.

K stránkam (pages) na web site sa pristupuje zo spoločného koreňového URL zvaného vlastná stránka (z angl. homepage) a zvyčajne sú uložené na fyzicky rovnakom webovom serveri. Sú organizované do hierarchie pomocou URL, hoci hyperlinky medzi nimi ovplyvňujú pohľad používateľa na celkovú štruktúru a webová premávka tečie medzi rôznymi časťami web site. Orientáciu používateľa zabezpečuje na web site navigácia webového sídla. Medzi navigačné nástroje patrí napr. mapa stránok a vyhľadávanie.

Niektoré web sites vyžadujú registráciu, aby sa umožnil prístup k ich kompletnému obsahu. Príkladom sú stránky poskytujúce pornografiu, spravodajstvo, herné lokality, webové fóra, webové emailové služby a pod.